SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydatki na biznesplan zmniejszą podatek

Warunkiem koniecznym do pozyskania finansowania zewnętrznego w celu pokrycia kosztów przewidywanych inwestycji jest przedstawienie biznesplanu. Pomimo, iż wydatki poniesione  w związku z nabyciem usługi sporządzenia profesjonalnie przygotowanej dokumentacji analitycznej nie należą do najniższych, ich wartość może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.

Inwestycje mające na celu rozwój podmiotu gospodarczego to nie lada wyzwanie, szczególnie dla przedsiębiorców we wczesnych fazach rozwoju. Poza trudnościami związanymi z koniecznością sporządzenia szczegółowego planu przedsięwzięcia, oczywistym problemem, z którym borykają się podatnicy, jest brak funduszy własnych lub ilość niewystarczająca na sfinansowanie zaplanowanej inwestycji. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku, pozwalającym na zrealizowanie zamierzeń, jest pozyskanie kapitału obcego  w formie kredytu bankowego lub też dotacji celowej z programów rozwojowych Unii Europejskiej. 

Biznesplan warunkiem konieczny

Należy jednak pamiętać, iż w obu tych przypadkach, warunkiem koniecznym dla pozyskania zewnętrznego źródła kapitału, zazwyczaj jest przedstawienie stosownej dokumentacji, obrazującej założenia i finansowe konsekwencje inwestycji. Dokumentem stosowanym w tym celu jest  biznesplan, przedstawiający pełną analizę zamierzonych działań.

Biznesplan to narzędzie planistyczne, pozwalające na dokonanie oceny przedsięwzięć gospodarczych szczególnie pod względem ich rentowności.

Ze względu na poziom skomplikowania przeprowadzanych analiz finansowych, w ramach tworzenia wspomnianego planu biznesowego, wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowego opracowania, sporządzonego dla indywidualnego przedsiębiorstwa przez profesjonalistów.

Koszt takiej usługi, uzależniony jest w dużym stopniu, zarówno od podmiotu odpowiedzialnego za przeprowadzenie stosownych badań, jak również rozmiarów i zakresu  planowanej inwestycji.  Konsekwencją tego jest fakt, iż wartość wynagrodzenia z tego tytułu opiewa na kwotę rzędu od kilkuset złotych do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

Odciąży rozliczenie podatkowe kosztu

Na szczęście przepisy podatkowe nie wykluczają możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku ze sporządzeniem profesjonalnego biznesplanu do kosztów podatkowych, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Kosztami uzyskania przychodów są bowiem wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych katalogu wyłączeń, określonym w artykule 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W katalogu wyłączeń nie znajdują się jednak wydatki poniesione na uzyskanie biznesplanu. Na możliwość zaliczenia tego typu wydatków do kosztów podatkowych wskazuje także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25.06.2012 r. (sygn. IPTPB1/415-199/12-4/AG).  

W sytuacji, gdy przedsiębiorca może wykazać potrzebę sporządzenia biznesplanu, poza samym poniesieniem wydatku musi pamiętać także o właściwej jego dokumentacji, co pozwoli na bezpieczne rozliczenie kosztu.



Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Dołącz do dyskusji: Wydatki na biznesplan zmniejszą podatek

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
koniec
Nie chcę już martwić się polskimi przepisami - koniec z tym. Załatwiam z kancelarią Polinvestor przenosiny do Delaware. W końcu znalazłem miejsce, w którym nie ma dochodowego, vatu, ani zusu. Polskie warunki prowadzenia biznesu są dalekie od ideału - musiałem w tym temacie coś szybko zmienić.
0 0
odpowiedź