SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rusza pierwsze radio niemal w całości tworzone przez AI

Ruszający we wtorek kanał tematyczny OFF Radio Kraków będzie teraz niemal w całości tworzony przez narzędzia sztucznej inteligencji. Program poprowadzą trzy postaci wykreowane przez AI, a pojawią się w nim m.in. „autorskie” programy muzyczne, wywiady oraz informacje i tematy adresowane do młodego odbiorcy przygotowywane przy użyciu AI. 
 

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Nowa odsłona kanału OFF Radio Kraków to eksperyment badawczo - medialny, próbujący zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa. Tworzone przez sztuczną inteligencję OFF Radio Kraków wystartuje we wtorek 22 października o godz. 8.00.

W Krakowie rusza eksperymentalny projekt

- Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi, nadając eksperymentalny program na antenie OFF Radia Kraków, a także tocząc merytoryczną dyskusję na antenie Radia Kraków i w naszym drugim kanale tematycznym Radio Kraków Kultura - przekazał mediom Marcin Pulit, Redaktor Naczelny Radia Kraków. I dodaje: Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje. Dzięki narzędziom AI będziemy również korzystać z pomocy krakowskich naukowców i pracowników firm IT.

Czytaj także: Tomasz Raczek żegna się z Kanałem Zero

Na antenie usłyszmy, wykreowane przez AI, głosy trojga prowadzących - modelowych przedstawicieli pokolenia Z. Będą to: 20-letnia Emilia „Emi” Nowak - studentka dziennikarstwa, ekspertka od popkultury, z pasją śledząca najnowsze trendy w świecie kina, muzyki i mody; 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński - studiujący na AGH Inżynierię Akustyczną, specjalista od technologii i muzyki, pasjonat, poszukujący najnowszych wiadomości z zakresu produkcji dźwięku i nowych rozwiązań technologicznych oraz 23-letni Alex - zaangażowany społecznie, z pasją poruszający tematy związane z tożsamością, kulturą queer i wpływem mediów na społeczeństwo, studiujący do niedawna psychologię. 

Na początek każdy z nich będzie prowadził od poniedziałku do piątku po dwie godziny programu dziennie, a raz w tygodniu - autorską audycję muzyczną i ekskluzywny wywiad z wybitnymi postaciami polskiej i światowej kultury, politykami i działaczami.

- Inauguracji tworzonego przez sztuczną inteligencję OFF Radia Kraków będzie towarzyszyć „Temat tygodnia” realizowany na antenie Radia Kraków i Radia Kraków Kultura pod hasłem: „Sztuczna inteligencja: co nam daje, co zabiera?” - dodaje Marcin Pulit. - Przez cały tydzień na obu antenach i w internecie, wspólnie z naukowcami, publicystami, prawnikami i ludźmi kultury będziemy rozmawiać o różnych aspektach rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na naukę, media, kulturę, społeczeństwo. Dyskusję otworzą, przygotowane specjalnie dla Radia Kraków, publikacje Edwina Bendyka i prof. Jana Hartmanna.

Eksperymentalny program OFF Radia Kraków będzie stopniowo rozwijany i wzbogacany o kolejne elementy. Będzie także mieć odzwierciedlenie w nowej stronie www (offradiokrakow.pl) i w social mediach.

Za oprawę muzyczną OFF Radia Kraków nadal będzie odpowiadał dotychczasowy szef muzyczny OFF Radia Kraków Wojciech Barczyński, teraz jednak przy programowaniu muzycznym posiłkuje się również narzędziami AI. Za stronę techniczną dotyczącą wykorzystania narzędzi AI odpowiada Wojciech Wasiak (w Radiu Kraków odpowiada za realizację techniczną programu), a za generowanie treści przy użyciu AI współpracowniczka Radia Kraków Patrycja Psuj. 

Dołącz do dyskusji: Rusza pierwsze radio niemal w całości tworzone przez AI

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klusikiki
Głupota, wszystko sztuczne...
15 1
odpowiedź
User
Miszcz Mowy polskiej
No i zaiksów nie trzeba płacić bo treści wygenerowane przez AI to nie utwory. Tylko sknerusy z Krakowa mogły wpaść na taki pomysł
8 0
odpowiedź
User
Hania z Poznania
Zobaczymy, usłyszymy co z tego będzie. Ale, co by nie było, to i tak czekamy na konsolidację stacji radiowych.
2 0
odpowiedź