SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie będzie sprostowania ws. wniosku pokazanego w „Kaście”, odrzucono pozew sądu w Szczecinie

Warszawski Sąd Okręgowy odrzucił powództwo Sądu Okręgowego ze Szczecina, który żądał od szefa TAI, Jarosława Olechowskiego, sprostowania do jednego z odcinków programu „Kasta”. - Oddalenie nastąpiło z powodów merytorycznych, sąd wykazał szereg błędów w pozwie - mówi reprezentujący Olechowskiego mec. Artur Wdowczyk. Wyrok nie jest prawomocny.

Treść dokumentu pokazana w odcinku "Kasty" w lutym 2020 r., który chcieli prostować szczecińscy sędziowie Fot. Screenshot Treść dokumentu pokazana w odcinku

W lutym 2020 roku na antenie TVP Info wyemitowano odcinek „Kasty” opisujący historię mężczyzny, który pożyczył pieniądze od lichwiarzy. W obliczu nieoddawania długu, wierzyciele bezwzględnie próbowali go egzekwować, m.in. przy użyciu przemocy. Sąd w Choszcznie w 2015 roku skazał jednego z egzekwujących dług na trzyletnie więzienie. W programie „Kasta” historię tę jednak przedstawiono inaczej: z perspektywy skazanego pożyczkodawcy, który rzekomo został skazany za to, że tylko domagał się zwrotu pożyczki. Padła też sugestia, że wydająca wyrok sędzia znała się zaciągającym pożyczkę.

Jako dowód w trakcie programu pokazano wniosek o wyłącznie ze sprawy, podpisany przez sędzię. Jednak zdaniem prezesa sądu w Szczecinie, pokazywany na ekranie wniosek nie był autentyczny. Szczeciński sąd skierował więc do warszawskiego sądu pozew, żądając w nim sprostowania na antenie TVP. W sprawie interweniował też Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wnioskując do KRRiT o zbadanie rzetelności materiału.

Kilka dni temu warszawski Sąd Okręgowy oddalił pozew szczecińskiego sądu z powodów merytorycznych, w uzasadnieniu argumentując, że przy jego konstruowaniu sędziowie ze Szczecina popełnili szereg błędów. Zasądzono też 720 zł kosztów procesowych, obarczając nimi składających pozew.

- W uzasadnieniu sąd pokreślił liczne błędy, choćby to, że sprostowanie nie zawierało elementów, które wymaga ustawa, czyli np. podpisu czy adresu prostującej osoby. Sąd stwierdził też, że sprostowanie było wadliwie skonstruowane, gdyż zawierało opinie, a tych zawierać nie mogło - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl mec. Artur Wdowczyk, reprezentujący szefa TAI.

Program „Kasta” zadebiutował na antenie TVP Info w styczniu 2020 roku. Program od początku miał misję opisywania nieprawidłowości sądowych. W październiku 2020 roku Telewizja Polska przeniosła emisję „Kasty” z kanału TVP Info do Jedynki, w miejsce serialu "Korona Królów".

Według danych Nielsen Audience Measuerment w marcu br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 635 823 osób, a udział w rynku oglądalności - 9,55 proc. (po wzroście o 4,37 proc. rok do roku). Stacja była liderem rynku oglądalności.

Dołącz do dyskusji: Nie będzie sprostowania ws. wniosku pokazanego w „Kaście”, odrzucono pozew sądu w Szczecinie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
barg
No nieźle. Toś świadczy o poziomie polskiego sądownictwa. Zawodowi sędziowie nie potrafią nawet napisać pozwu bez wad. To czy można wymagać by właściwie oceniali materiał dowodowy i wydawali sprawiedliwe wyroki? Ręce opadają.
0 0
odpowiedź
User
Finka
Zawodowi sędziowie nie potrafią nawet napisać pozwu bez wad.


Albo też sędzia w SO z Warszawy jest dobrozmianowcem i robi co mu każe Zero.
0 0
odpowiedź
User
gramic
No nieźle. Toś świadczy o poziomie polskiego sądownictwa. Zawodowi sędziowie nie potrafią nawet napisać pozwu bez wad. To czy można wymagać by właściwie oceniali materiał dowodowy i wydawali sprawiedliwe wyroki? Ręce opadają.


Przecież pozew pisał radca prawny obsługujący SO w Szczecinie a Prezes na litość
0 0
odpowiedź