SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Antyszczepionkowcy pozwali Facebooka za odrzucanie ich reklam

Children’s Health Defense, grupa założona przez działacza antyszczepionkowego Roberta F. Kennedy'ego juniora, pozwała Facebooka i jego partnerów za odrzucanie reklam dotyczących szkodliwości szczepionek i sieci 5G.

Skarga dotyczy Facebooka, jego szefa Marka Zuckerberga oraz organizacji weryfikujących fakty, takich jak PolitiFact, Science Feedback i Poynter Institute, które współpracują z platformą społecznościową. Robert F. Kennedy junior był jednym z czołowych reklamodawców antyszczepionkowych na Facebooku, zanim platforma zaczęła rozprawiać się z fake newsami na temat szczepionek i obiecała zaprzestać polecania stron antyszczepionkowych.

W ramach tych starań Facebook umieścił na szczycie strony Children’s Health Defense etykietę informującą, że „zawiera ona posty o szczepionkach” oraz link do witryny Centers for Disease Control and Prevention, która dementuje nieprawdziwe informacje o szkodliwości szczepień. To praktycznie uniemożliwiło organizacji antyszczepionkowej zbieranie funduszy na swoją działalność.

W pozwie wskazano, że osoby weryfikujące fakty na Facebooku dodały również do niektórych postów ostrzeżenia, oznaczając te treści jako fałszywe, co "drastycznie, bo o 95 proc., zmniejszyło ruch na stronie organizacji".

Children’s Health Defense twierdzi, że działania platformy społecznościowej spowodowało zdyskredytowanie organizacji, określeniem jej jako "niewiarygodnej" i promującej nieprawdziwe informacje.

Powołują się na pierwszą poprawkę do konstytucji

Działacze antyszczepionkowi twierdzą również, że Facebookowi należy zakazać ograniczania wypowiedzi jego użytkowników.

Prawnicy oceniają, że sprawa nie jest jednoznaczna i antyszczepionkowcy najprawdopodobniej przegrają w sądzie. Sędziowie do tej pory odrzucali argument, że platformy mediów społecznościowych to przestrzenie publiczne, które obowiązuje pierwsza poprawka do amerykańskiej konstytucji, zakazująca ograniczania wolności słowa.

To kolejna próba powstrzymania Facebooka przed moderowaniem treści. Wielu konserwatywnych polityków wytaczało procesy Facebookowi i innym platformom mediów społecznościowych (np. Twitter) oskarżając je o to, że wykazują uprzedzenia polityczne, co jednak skończyło się dla nich nieudanymi procesami W USA.

Pozew Kennedy'ego idzie o krok dalej, skarżąc Facebooka za usuwanie treści, które są szeroko krytykowane jako szkodliwe z medycznego punktu widzenia. Oprócz innych uzasadnień prawnych antyszczepionkowcy przytaczają zarządzenie administracyjne Trumpa, które ma zmusić witryny do ograniczeń w usuwaniu treści.

Dołącz do dyskusji: Antyszczepionkowcy pozwali Facebooka za odrzucanie ich reklam

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl