SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Województwo lubuskie bez telewizji analogowej. Uwaga na dekodery z Niemiec

7 listopada telewizyjny sygnał analogowy zostanie wyłączony m.in. na terenie województwa lubuskiego. Prezes TVP Juliusz Braun i Michał Półtorak z UKE zaznaczają, że kłopoty z odbiorem mogą mieć osoby, które kupiły telewizory lub dekodery MPEG-2 z Niemiec.

Analogowy sygnał telewizyjny 7 listopada po północy, kiedy w poszczególnych kanałach będzie kończyć się emisja programu, zostanie wyłączony na terenie województwa lubuskiego, a także w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W drugim etapie, 28 listopada, nadawanie analogowe zostanie wyłączone w województwie pomorskim oraz w części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ogółem do końca roku zmiana obejmie 6,5 tys. miejscowości, m.in. Zieloną Górę, Żagań, Gdańsk, Poznań i Iławę.

Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun i Michał Półtorak, dyrektor delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w wypowiedziach dla Polskiego Radia podkreślają, że wyłączenie sygnału analogowego nie wpływa na odbiór telewizji z sieci kablowej lub anteny satelitarnej. Naziemną telewizję cyfrową bez problemów mogą też oglądać właściciele nowszych telewizorów, korzystających z systemu MPEG-4 albo osoby, które dokupiły do swojego telewizora dekoder MPEG-4.

Kłopoty mogą mieć za to osoby, które kupiły dekoder z Niemiec, ponieważ w tym kraju przy cyfryzacji telewizji naziemnej wprowadzono standard MPEG-2. W związku z tym niemieckie dekodery mogą w Polsce nie odbierać programów nadawanych w HD. Juliusz Braun i Michał Półtorak przestrzegają też przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy wmawiają klientom konieczność kupienia dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, mimo że umożliwiają to już posiadane przez nich telewizory.

Mieszkańcy zachodnich województw polskich dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej zyskają za to dodatkową korzyść. Oprócz dostępu do kilkunastu polskich kanałów będą mogli odbierać ok. 30 niemieckich kanałów.

Dołącz do dyskusji: Województwo lubuskie bez telewizji analogowej. Uwaga na dekodery z Niemiec

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cash
informacje sprawiają wrażenie lekko niespójnych. Z tego co mi wiadomo dekoder mpeg2 co do zasady nie będzie "odbierał" kanałów nadawanych w Polsce (mpeg4) a nie tylko HD jak by wynikało z artykułu. A jak wiadomo telewizja naziemna to nie tylko kanały HD, których jest kilka. Po drugie mając dekoder mpeg4 nie konieczne będzie można odbierać te ok. 30 kanałów z Niemiec, które jak sam autor napisał są kodowane w mpeg2. Chyba, że ma się dekoder mpeg2/mpeg4 ale to już inna bajka.
0 0
odpowiedź
User
lolik
Masz pełną rację Cash
0 0
odpowiedź
User
iksiński
Nie jestem w 100% pewien ale wydaje mi się, że w praktyce wszystkie dekodery (STB) i telewizory z MPEG4 są wstecznie kompatybilne z MPEG2, tak zresztą jak DVB-T2 z DVB-T w pierwotnej wersji. Nie zmienia to oczywiście faktu, że ta kompatybilność działa tylko w jedna stronę co może być problemem.
0 0
odpowiedź