SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WiMAX na Politechnice Gdańskiej

Wspólny projekt firm Intel, Exatel i Alvarion umożliwia bezprzewodowy dostępu do Internetu na terenie całego kampusu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu.

Politechnika Gdańska oraz firmy Intel, Exatel i Alvarion poinformowały o uruchomieniu kolejnej instalacji WiMAX. Dzięki nowej sieci studenci i wykładowcy mogą korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu na terenie całego kampusu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu.

Uruchomiona pod koniec marca instalacja WiMAX umożliwia wszystkim zainteresowanym bezprzewodowy dostęp do sieci, a co za tym idzie - do zasobów edukacyjnych. Nowoczesna sieć jest też doskonałym narzędziem szkoleniowym, dzięki któremu studenci mogą poznawać najnowocześniejsze technologie w praktyce. Instalacja powstała dzięki współpracy Intela, Politechniki Gdańskiej i partnerów – firmy Exatel, krajowego operatora telekomunikacyjnego oraz firmy Alvarion, producenta sprzętu, lidera w dostarczaniu rozwiązań radiowych. Zainstalowana na dachu budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki stacja bazowa jest wyposażona w pojedynczą antenę sektorową, pozwalającą na objęcie sygnałem sektora o kącie 90 stopni. W przypadku miejsc, z których antena stacji bazowej nie jest bezpośrednio widoczna, instalacja zapewnia dostęp do sieci w promieniu kilku kilometrów od nadajnika stacji bazowej. Natomiast w przypadku miejsc, z których antena jest widoczna, zasięg zwiększa się do ponad 20 kilometrów. Oznacza to, iż istnieje możliwość korzystania z sieci na obszarze Gdańska od ujścia Martwej Wisły do północnych granic dzielnicy Zaspa. Na uwagę zasługuję również fakt użycia i testowania w projekcie nowoczesnej jednostki samoinstalującej specjalnie przygotowanej przez producenta do świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu na rynku klientów indywidualnych.

      

Stworzenie kolejnego w Polsce systemu bazującego na standardzie WiMAX było możliwe dzięki sprzętowi firmy Alvarion wykorzystującemu innowacyjny układ Intel PRO/Wireless 5116. Zaprezentowany w kwietniu 2005 roku rewolucyjny produkt Intela umożliwia budowę tanich i szybkich modemów bezprzewodowych wspierających WiMAX. Zastosowanie szerokopasmowego interfejsu Intel PRO/Wireless 5116 sprawia, że urządzenia pochodzące od różnych producentów mogą ze sobą bezproblemowo współpracować w oparciu o jeden standard.

„Dzięki bliskiej współpracy z firmą Intel uruchomiliśmy w Polsce już kilka sieci bezprzewodowych bazujących na standardzie WiMAX. Kolejny udany projekt utwierdza nas w przekonaniu, że WiMAX to dla Polski ogromna i realna szansa szybkiego rozwoju technologicznego” – powiedział Sylwester Chojnacki z firmy Alvarion.

„Standard WiMAX uważany jest przez wielu analityków rynku za rewolucyjną technologię przyszłości. Realizując takie projekty, jak instalacja na terenie Politechniki Gdańskiej, firmy Intel, Alvarion  oraz Exatel przyczyniają się do jej rozpowszechniania w kraju” – powiedział Jarosław Starczewski z firmy EXATEL S.A.

„Intel jest bardzo zaangażowany w rozwój technologii WiMAX w Polsce. Kolejna instalacja jest dla nas powodem do dumy między innymi dlatego, że wspiera rozwój całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej” - powiedział Andrzej Gałan z firmy Intel.

„Politechnika Gdańska współpracuje z firmą Intel już od wielu lat. Cieszę się, że dzięki powszechnej dostępności nowej sieci wymierne korzyści z tej współpracy czerpać będą mogli również nasi obecni i przyszli studenci” – powiedział profesor Józef Woźniak z Politechniki Gdańskiej.

Dołącz do dyskusji: WiMAX na Politechnice Gdańskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl