SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE ogłosił przetarg na częstotliwości 1800 MHz, konkurencja głównym kryterium

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 1729,9 - 1754,9 MHz oraz 1824,9 - 1849,9 MHz, poinformował urząd w komunikacie. Głównym kryterium w przetargu ma być zachowanie konkurencyjności na rynku.

"Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego na pięć rezerwacji częstotliwości z zakresu 1729,9 - 1754,9 MHz oraz 1824,9 - 1849,9 MHz, przeznaczonych do świadczenia na obszarze całego kraju mobilnych usług telekomunikacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Urząd poinformował, że każda z pięciu dostępnych rezerwacji będzie przyznana zwycięzcom postępowania przetargowego na okres do 31 grudnia 2027 r. Częstotliwości objęte przetargiem są przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej i mogą być wykorzystane m.in. do świadczenia mobilnych usług transmisji danych i szybkiego internetu.

"Zainteresowane podmioty mogą złożyć jedną, dwie lub maksymalnie trzy oferty. Każda oferta będzie traktowana niezależnie" - czytamy dalej w warunkach przetargu.

UKE podał, że kryteriami rozstrzygnięcia przetargu będą: wysokość zadeklarował kwoty, wiarygodność finansowa uczestników oraz zachowanie warunków konkurencji. Ten ostatni czynnik ma być najważniejszym kryterium jakim będzie kierował się urząd.

Analitycy, m.in. z firmy Audytel, oceniają że rezultaty przetargu będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego rynku telefonii mobilnej.

Do tej pory zainteresowanie przetargiem (oprócz czterech głównych operatorów: Centertela, Polkomtela, PTC i P4) deklarowała spółka Emitel, która chce na nich świadczyć usługi hurtowe (dla innych operatorów). Wcześniej media informowały, że Orange jest zainteresowane utworzeniem spółki z P4 - za jej pośrednictwem operatorzy mogliby się o częstotliwości ubiegać wspólnie.

Analitycy firmy analityczno-doradczej Audytel oceniają, że od tego jaki będzie efekt przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz jego wpływ na gospodarkę może się różnić nawet o 6,2 mld zł. To wynik symulacji wpływu różnych scenariuszy na tzw. bilans dobrobytu społecznego - 6,2 mld zł to różnica między najbardziej i najmniej korzystnym wariantem dla gospodarki i konsumentów. Audytel przeanalizował kilka możliwych scenariuszy. Za bazowy uznano scenariusz rozwoju organicznego w którym P4 (operator sieci Play) otrzyma 2-3 rezerwacje, Centertel (Orange) oraz PTC (T-Mobile) po jednej, a Polkomtel (Plus) - żadnej (grupa związana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem dysponuje obecnie największym pakietem częstotliwości.

Dołącz do dyskusji: UKE ogłosił przetarg na częstotliwości 1800 MHz, konkurencja głównym kryterium

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl