TVP zakodowała kanały, które odkodował Farfał
Telewizja Polska wznowiła kodowaną emisję czterech kanałów nadawanych z satelity Astra: TVP 1, TVP 2, TVP Sport i TVP HD. Stacje te zostały odkodowane 15 września br., stając się częścią FTA platformy cyfrowej TVP, którą z pompą uruchomił poprzedni p.o. prezes TVP Piotr Farfał.
Komunikat o zakodowaniu kanałów pojawił się na stronach internetowych TVP w czwartek wieczorem i brzmiał: "W ramach kolejnej fazy testów platformy cyfrowej, TVP od godziny 00:00 dnia 09 października 2009 zakoduje sygnał TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD i TVP Sport. Indywidualny odbiór będzie możliwy za pomocą dedykowanego odbiornika z kartą warunkowego dostępu". Ostatecznie zakodowano cztery wymienione stacje poza TVP Info.
Wszystkie te kanały zostały odkodowane 15 września br., w dniu startu platformy cyfrowej TVP i dostępne były z satelity Astra w tzw. technologii spot-beam, czyli w wiązce kierunkowej dla Polski, co miało zabezpieczać prawa licencyjne. Docelowo w grudniu br. miały dołączyć do nich cztery kolejne stacje (Polsat, Polsat 2, TVN, TVN 7), które miały być dystrybuowane jako kanały FTV, czyli bezpłatnie, ale po zakupie karty abonenckiej. Ostatnim etapem miało być uruchomienie kanałów płatnych w formie a la carte (opłata za pojedynczą stację) - To wydarzenie historyczne dla całego rynku telewizyjnego w Polsce - mówił wtedy o uruchomieniu platformy Piotr Farfał, będąc spokojnym jest o los swojego projektu, nawet w przypadku swojego odwołania. - Tego już nikt nie powstrzyma, platforma TVP jest faktem - podkreślał na konferencji prasowej.
Niespodziewane zakodowanie czterech kanałów po niespełna miesiącu ich niekodowanej emisji wywołało konsternację widzów i firm satelitarnych, a internauci dali upust swoim negatywnym emocjom wobec TVP na licznych forach internetowych. Telewizja Polska do tej pory nie poinformowała oficjalnie jaka jest przyczyna zakodowania wymienionych stacji, ani kiedy pojawią się w sprzedaży karty abonenckie. W piątek Daniel Jabłoński, p.o. rzecznik prasowy TVP, zapewniał nas, że spółka wyda w tej sprawie komunikat prasowy, ale do tej pory takowy się nie pojawił. Wczoraj ponownie próbowaliśmy się skontaktować z Jabłońskim, ale nie odbierał telefonu.
Portal Satkurier.pl podał w piątek, powołując się na nieoficjalne informacje, że rezygnację złożył Wiesław Łodzikowski, od października 2006 roku dyrektor biura technologii, inwestycji i zakupów Telewizji Polskiej i jednocześnie przewodniczący zespołu projektowego platformy. Jeszcze w piątek popołudniu biuro prasowe TVP informowało nas, że nadal pracuje on na swoim stanowisku.
Dołącz do dyskusji: TVP zakodowała kanały, które odkodował Farfał