TVP przechodzi na nowsze technologie testów DVB-T
Telewizja Polska unowocześnia przekaz w ramach testów naziemnej telewizji cyfrowej, które prowadzi spółka Emitel. Prawdopodobnie już od dziś wszystkie nadawane testowo w Warszawie kanały TVP przejdą na technologię MPEG-4. Niebawem trzy nadajniki zmienić mają także system dźwięku na Dolby Digital.
Dotychczas z warszawskiego nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w nowszym systemie MPEG-4 nadawano TVP Kulturę, TVP Historię i TVP Sport, zaś kanały TVP 1, TVP 2 i TVP Info Warszawa emitowane były w starszej technologii MPEG-2. W poniedziałek rozpoczęła się instalacja urządzeń niezbędnych do przejścia tych trzech stacji na system MPEG-4, który pozwala na emisję większej liczby kanałów w jednym multipleksie. - Można przypuszczać, że MPEG-4 będzie jedynym standardem cyfryzacji naziemnej - uważa Marcin Bochenek, wiceprezes TVP SA odpowiedzialny za technologię.
Po zmianach stacja nadawcza w Warszawie dołączy do dwóch innych nadajników ulokowanych w Śremie pod Poznaniem i na krakowskich Krzemionkach, gdzie wszystkie kanały TVP (łącznie sześć) są już emitowane w MPEG-4 (w Krakowie testy ruszyły na początku lutego br.). We wszystkich tych lokalizacjach niebawem zmieni się system dźwięku. Z obecnie wykorzystywanej technologii MPEG Layer II nastąpi całkowite przejście do systemu Dolby Digital, co - jak informuje ośrodek emisji TVP - jest rozwiązaniem nietypowym, bo zazwyczaj emituje się fonię równolegle w tych dwóch systemach.
Na razie bez zmian prowadzone będą natomiast eksperymenty w systemie MPEG-2 z dźwiękiem MPEG Layer II w pozostałych stacjach nadawczych, w których TVP testuje naziemną telewizję cyfrową: w Rzeszowie, Wiśle, Rajczy i Leżajsku. - Obecnie w tych rejonach relatywnie duża liczba osób posiada dekodery w systemie MPEG-2 i TVP musi to brać pod uwagę - mówi nam Bochenek. Z tych nadajników Telewizja Polska emituje w tej chwili jedynie trzy kanały: TVP 1, TVP 2 i TVP Info.
Dołącz do dyskusji: TVP przechodzi na nowsze technologie testów DVB-T