SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trzy pogrzeby, Manderlay, kobieta z papugą - nowości kinowe

Początek roku to najbardziej intensywny 'wysyp' kinowych nowości. Przeczytaj, które spośród wprowadzanych dziś filmów warto zobaczyć, a które można sobie darować.

 Skala ocen jak w szkole – od jednej do sześciu gwiazdek.


TRZY POGRZEBY MELQUIADESA ESTRADY *****
Rewelacyjny, mocny reżyserski debiut Tommy Lee Jonesa („Pomiędzy niebem a ziemią”, „Ścigany”, „Faceci w czerni”). Wstrząsający film o sile przyjaźni, wierności, winie i odkupieniu.

Teksas na granicy z Meksykiem to leniwe prowincjonalne zadupie. Żyją tam Amerykanie zbyt leniwi, aby poprawić stan swojej nieciekawej egzystencji. Obok nich ciężko pracują na farmach tęskniący za domem meksykańscy uchodźcy wyznający proste i uczciwe zasady. Jeden z nich, Melquiades Estrada (Julio Cesar Cedillo), zostaje zabity przez nadgorliwego młodego strażnika granicznego (Barry Pepper). Policja nie interesuje się sprawą szybko chowając zwłoki zamordowanego w zbiorowym grobie.

W obronie zabitego przyjaciela staje Pete Perkins (Tommy Lee Jones), człowiek o twardym i niezłomnym charakterze. Zmusza strażnika do wspólnego przetransportowania zwłok do rodzinnej miejscowości Estrady w Meksyku. W czasie podróży lekkomyślny chłopak przechodzi istne piekło i duchową przemianę.


MANDERLAY ****
Druga część amerykańskiej trylogii Larsa von Triera. Obowiązkowa lektura dla obywateli IV RP.

Reżyser daje popis przewrotności i politycznej niepoprawności podważając znaczenie jednego z podstawowych ideałów zachodniego świata – wolności. Grace (w tej roli zamiast Nicole Kidman zobaczymy znaną z „Osady” Bryce Dallas Howard) wraz ze swoim ojcem-mafiosą (Willem Dafoe) uciekają z Dogville.

W Manderlay są świadkami śmierci starej właścicielki plantacji bawełny. Wyzwoleni spod jej władzy czarni niewolnicy nie mogą odnaleźć miejsca w wolnym świecie. Grace postanawia zostać w posiadłości i nauczyć wyzwoleńców zasad praworządności. Tylko czy jest to możliwe wśród ludzi przyzwyczajonych od urodzenia do niewoli?


KOBIETA Z PAPUGĄ NA RAMIENIU ****
Sympatyczna niezależna komedia przypominająca rodzajem humoru „Rejs”.

Wszyscy mamy ciężko, ale niektórzy mają gorzej. Zwłaszcza artyści malarze tacy jak Zygmunt Latawczyc (świetny Wojciech Biedroń). Co gorsza jest malarzem naturalistą – potrafi namalować jedynie to, co widzi na własne oczy. Jego obrazy nie sprzedają się, bo w modzie jest sztuka abstrakcyjna, a nie naturalistyczna. Maluje więc co może, zwłaszcza młode kobiety. Własnie ma za zadanie stworzyć portret pięknej Zuzanny (Beata Dorf). Aby uatrakcyjnić obraz, postanawia że dziewczynę namaluje razem z papugą. A że jest naturalistą i musi widzieć ptaka siedzącego na ramieniu Zuzanny na własne oczy, postanawia go kupić. Okazuje się, że papuga kosztuje sześć tysięcy złotych. Zygmunt rozpoczyna wędrówkę po znajomych, aby pożyczyć pieniądze. Zadanie okazuje się wyjątkowo trudne…

Współczesna bajka Ryszarda Macieja Nyczki nakręcona została prawie za darmo w skrajnie uproszczonych warunkach. Żaden z wielkich światka kinowego nie zainteresował się jego produkcją. Mimo takiego ignoranckiego podejścia ze strony możnych kina, powstaje mnóstwo udanych filmów offowych. A „Kobieta z papugą…” to obraz szalenie sympatyczny. Rodzajem humoru przypomina legendarny „Rejs”. Wyszedlem z niego w lepszym humorze niż po niejednej komedii zrealizowanej za grube miliony. Chwała firmie dystrybucyjnej Gutek Film za to, że wzięła pod opiekę ten film. Oby ta jaskółka uczyniła wiosnę wśród produkcji niezależnych.


PIŁA II ***
Druga część horroru jest nadal schematyczna, ale bardziej przemyślana niż pierwsza. Tym razem jest się czego bać.

Detektyw Mathews (Donnie Wahlberg, kto rozpozna w nim rapera i członka New Kids on the Block sprzed kilkunastu lat, temu należy się nagroda) żyje na bakier ze swoim synem. Nastoletni Daniel (Erik Knudsen) co raz ląduje na komisariacie za swoje wybryki. Kłótnie pomiędzy ojcem a synem wykorzystuje seryjny morderca znany jako Piła. Jak pamiętamy z poprzedniej części, Piła lubi w wymyślny sposób zabijać swoje ofiary zasługujące według niego na śmierć za swoje niecne uczynki. Wcześniej jednak daje im szansę uratowania życia. Tym razem zamyka ośmioro nieznanych sobie ludzi w domu wypełnionym trującym gazem. Wśród nich jest Daniel. Jeśli w ciągu dwóch godzin zdołają znaleźć odtrutkę, przeżyją. Piła zwabia do siebie oddział policyjny z detektywem Mathewsem na czele. Umiera na raka i pragnie po raz ostatni zabawić się kosztem obserwując cierpienie i przemożną wolę przeżycia swoich ofiar. Czy uwięzionym uda się wydostać z domu naszpikowanego śmiertelnymi pułapkami? Czy Mathews zdoła uratować syna? To zagadki drugiej części „Piły”.

Wszystko to już widzieliśmy w „Milczeniu owiec”, „Siedem”, „Z archiwum X”. Ale jednak trzy gwiazdki za stworzenie ze znanych elementów całości trzymającej w napięciu.


HOOLIGANS **1/2
Ugrzeczniona opowiastka o młodym Amerykaninie (Elijah Wood) zafascynowanym bandą kibiców.

Po tym, jak niesłusznie został wyrzucony z dziennikarstwa na Harvardzie, przyjeżdża do siostry (Claire Forlani) mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Tam poznaje brata (Charlie Hunnam) jej męża (Marc Warren) będącego przywódcą „firmy” kibiców jednej z drużyn. Ma jednak pecha, bo kibice nie lubią dziennikarzy. Kiedy fakt wychodzi na jaw, nagle znajduje się w dużym niebezpieczeństwie.

Film ma być krytyką przemocy, pochwałą honoru, wspólnotowej przyjaźni. Z brutalną rzeczywistością środowisk kibiców ma niewiele wspólnego. Ot, takie naiwne tłumaczenie Amerykanom, dlaczego niektórzy Europejczycy dają się zabić za swoją ulubioną drużynę piłkarską.

Dołącz do dyskusji: Trzy pogrzeby, Manderlay, kobieta z papugą - nowości kinowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dfzbser5
zobacz tutaj:

http://poradnik-pogrzebowy.blogspot.com
0 0
odpowiedź