Trojany downloadery atakują coraz częściej
W styczniu wśród wirusów najczęściej atakujących komputery znalazły się trzy niestandardowe downloadery multimediów - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Z kolei złośliwe aplikacje, które same się rozsyłają, stanowiły połowę wszystkich zagrożeń.
Wśród wirusów najczęściej atakujących komputery w styczniu znalazły się cztery trojany downloadery, z których trzy rozprzestrzeniają się z plikami multimedialnymi WMA - pokazuje raport opracowany przez firmę Kaspersky Lab. Znacznie aktywniejszy niż w grudniu był nazwie Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.r, a do zestawienia powrócił Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n. Wirusy tego typu atakowały częściej dzięki wykorzystywaniu do ich rozsyłania sieci peer-to-peer oraz zaufaniu użytkowników do plików multimedialnych.
Ogółem styczniowy ranking najaktywniejszych zagrożeń komputerowych nie zmienił się znacząco w porównaniu z grudniem. Najczęściej atakującym wirusem pozostaje Sality w wersji .aa, natomiast znaczący wzrost aktywności zanotowały złośliwe aplikacje z rodziny robaków sieciowych Kido, które wykorzystują krytyczną lukę w zabezpieczeniach systemu Windows.
Łącznie na komputerach użytkowników wykryto w styczniu dokładnie 46 014 unikatowych wirusów i aplikacji wyświetlających reklamy, czyli o prawie 8 tys. więcej niż w grudniu. Co drugi złośliwy program rozsyła się sam, co trzeci to trojan, a 15 proc. to aplikacje typu malware.
Zestawienie szkodliwych programów aktywnych w styczniu powstało na podstawie danych z programów Kaspersky Security Network działających na komputerach domowych.
Dołącz do dyskusji: Trojany downloadery atakują coraz częściej