TPSA dogadała się z operatorami alternatywnymi
Do końca miesiąca zespoły robocze Telekomunikacji Polskiej (TPSA) i operatorów alternatywnych pracujące pod egidą Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) opracują wzory umów dotyczących zasad współpracy operatora zasiedziałego z alternatywnymi, wynika z wypowiedzi uczestników spotkania na których ustalono porozumienie, które ma zapobiec podziałowi strukturalnemu TPSA.
"Między operatorami zawierane będą porozumienia o charakterze cywilno-prawnym. Ich wzory mają zostać opracowane do końca miesiąca" - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska dziennikarzom. Z wypowiedzi wszystkich stron wynika, że osiągnięte we wtorek porozumienie jest oparte o propozycje zgłoszone przez TPSA w tzw. "Karcie Równoważności" - czyli planie, który zawiera alternatywę wobec podziału strukturalnego.
Operatorzy alternatywni zgłaszali jednak wątpliwości, czy TPSA będzie dotrzymywać zobowiązań zawartych w karcie. Dlatego uznano, że dwustronne umowy najlepiej zagwarantują interesy obu stron.
Streżyńska zapowiedziała, że UKE formalnie zawiesi prace nad podziałem TPSA jesienią na rok - potem być może całkowicie zrezygnuje z podziału. Wcześniej TPSA przedstawi kolejną wersję "Karty Równoważności", może ona jednak nie mieć znaczenia wiążącego - w przeciwieństwie do postanowień zawartych w umowach z operatorami alternatywnymi.
"Porozumienie ma węższy zakres w stosunku do Karty Równoważności (&), różnice dotyczą raczej szczegółów" - ocenił członek zarządu TPSA Piotr Muszyński. Według Streżyńskiej sens porozumienia polega na tym, że TPSA będzie traktować operatów tak "jak siebie i swoje spółki zależne" a zatem na wprowadzeniu w życie zasady niedyskryminacji.
Dla całego procesu i jego kosztów ważne mogą być jeszcze wyniki audytu IT w TPSA, który ma trwać od 24 sierpnia do końca września.
Wcześniej przedstawiciele TPSA informowali, że jeśli UKE odstąpi od podziału (którego koszt szacuje się na ok. 700 mln zł), to będzie mogła rozpocząć program inwestycyjny.
"Jeśli osiągniemy porozumienie, to CAPEX z pewnością się zwiększy" - powiedział prezes TPSA Maciej Witucki dziennikarzom pod koniec lipca. TPSA liczy, że ugoda stworzy warunki, które pozwolą jej zwiększyć inwestycje.
W I połowie roku CAPEX spółki stanowił 10,7% przychodów, a - według Wituckiego - do końca roku jego udział wzrośnie do 12%. Spółka zapowiadała na początku roku, że ten stosunek będzie się kształtował na poziomie 12-14%
Zdaniem Wituckiego, w przypadku osiągnięcia porozumienia, CAPEX mógłby wzrosnąć docelowo do poziomu ok. 18% przychodów, by po kilku latach, wrócić do poprzedniego poziomu.
Z wtorkowej wypowiedzi Muszyńskiego wynika, że realizacja programu inwestycyjnego będzie zależała od porozumienia z UKE w sprawie wysokości stawek hurtowych (w ramach LLU, WLR i BSA).
Dołącz do dyskusji: TPSA dogadała się z operatorami alternatywnymi