SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Siemens sprzedaje dział produkujący telefony komórkowe

Nabywcą będzie tajwańska spółka BenQ, która ma zapłacić za niego około 350 mln euro.

Tajwańska firma BenQ Group, producent telefonów komórkowych oraz innego sprzętu elektronicznego, w tym cyfrowych aparatów fotograficznych, skanerów oraz monitorów plazmowych, przejmie od Siemensa cały pion telefonów komórkowych, zatrudniający ponad 6 tys. pracowników na całym świecie. Centrala nowej jednostki będzie się mieścić w Monachium. Finalizacja transakcji spodziewana jest w IV kwartale roku finansowego 2005 (obowiązującego w firmie Siemens).

"Nawiązując współpracę, znaleźliśmy trwałe perspektywy dla naszego pionu telefonów komórkowych" - powiedział Klaus Kleinfeld, dyrektor generalny firmy Siemens AG. "BenQ i Siemens idealnie się uzupełniają. Połączymy nasze atuty z działalnością firmy BenQ, która odnosi duże sukcesy na polu elektroniki użytkowej. Nasze firmy znakomicie się uzupełniają również pod względem terytorialnym. Partnerstwo zapewni BenQ, firmie o bardzo mocnej obecnie pozycji w Azji, dostęp do rynków w Europie i Ameryce Łacińskiej, na których z kolei my utrzymujemy czołową pozycję".

Siemens dokona inwestycji w firmę BenQ poprzez zakup jej akcji. Ponadto, transakcja obejmuje przekazanie praw do marki i nazwy, których BenQ będzie mogła używać przez pięć lat. "Przejęcie pionu telefonów komórkowych od Siemensa pozwoli nam szybciej zbliżyć się do celu, jakim jest uzyskanie pozycji jednego z największych na świecie producentów w branży telefonów komórkowych" - powiedział K. Y. Lee, przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor generalny BenQ. "Nasza strategia ekspansji zostanie dzięki tej transakcji bardzo wzmocniona, gdyż będziemy mogli teraz oprzeć się na globalnej organizacji dysponującej znakomitymi pracownikami, dobrze rozwiniętą bazą solidnych klientów rynku telefonów komórkowych oraz mocną marką o dużej sile oddziaływania. Z zadowoleniem przyjmuję włączenie kadry zarządzającej Siemensa do naszego zespołu kierowniczego i cieszę się, że będziemy współdziałać z pracownikami Siemensa w ramach wspólnego przedsięwzięcia. Jestem w pełni przekonany, że cała operacja stworzy wiele okazji do umocnienia naszej pozycji na rynku elektroniki powszechnego użytku. Jestem także pewien, że nasi akcjonariusze podzielają ten pogląd".

W wyniku połączenia, BenQ stanie się jednym z największych światowych dostawców telefonów komórkowych. Poza telefonami komórkowymi, tajwańska firma jest czołowym dostawcą innych produktów z dziedziny elektroniki powszechnego użytku, takich jak ekrany ciekłokrystaliczne, notebooki, aparaty fotograficzne i skanery. Transakcja przejęcia wzmocni pion telefonów komórkowych tej firmy. BenQ zamierza rozwinąć działalność w zakresie urządzeń mobilnych, tak by stała się ona w przyszłości głównym kierunkiem firmy.

Na azjatyckim rynku urządzeń do użytku domowego BenQ jest jednym z najszybciej rozwijających się dostawców w segmencie telefonów komórkowych. Partnerstwo z Siemensem pozwoli tej firmie na realizację ambitnych planów ekspansji w skali międzynarodowej. Siemens oferuje BenQ organizację działającą w skali globalnej, zajmującą czołowe pozycje na rynku w Europie Zachodniej, Europie Wschodniej oraz na rosnących rynkach Ameryki Łacińskiej. W wyniku operacji przejęcia, BenQ uzyska również markę o światowej sławie, technologię telefonów komórkowych oraz wiedzę w dziedzinie oprogramowania, a także dostęp w skali globalnej do szerokiej bazy klientów Siemensa. Dodatkowo, BenQ przejmie fabryki Siemensa ulokowane na trzech kontynentach.

BenQ jest dla Siemensa partnerem, który umożliwi kontynuację produkcji telefonów komórkowych i długofalowo zabezpieczy pozycję firmy w tym sektorze, co związane będzie również z wymiernymi korzyściami dla pracowników, klientów oraz dostawców Siemensa. BenQ przejmie wszystkie zakłady badawcze i produkcyjne Siemensa w Manaus (Brazylia) i Kamp-Lintfort (Niemcy), a także obowiązki centrali firmy, działu handlowego i marketingu. Fabryka w Szanghaju (Chiny), która funkcjonuje jako joint venture z chińskim partnerem, pozostanie zakładem rozwojowym i produkcyjnym. BenQ gwarantuje pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych tego zakładu przez okres trzech lat. Jeśli partner w joint venture się na to zgodzi, BenQ przejmie zdolności produkcyjne jednostki w następnym etapie.

"Ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze nabywcy była kontynuacja działalności zakładu w Kamp-Lintfort. Zgodnie z uzupełniającym porozumieniem w układzie zbiorowym, stworzyliśmy naszym pracownikom dobre perspektywy na przyszłość. Równocześnie, możliwości tej jednostki, uzgodnione z pracownikami, w dużej mierze wpłynęły na zabezpieczenie wysokiej konkurencyjności tego zakładu" - powiedział Kleinfeld.

Obie firmy uzgodniły, że będą ze sobą ściśle współpracować na zasadzie partnerskiej. W ramach transakcji, Siemens przejmie nowe akcje firmy BenQ o wartości 50 mln EUR, a BenQ stanie się preferowanym partnerem Siemensa w zakresie kompleksowych mobilnych rozwiązań telekomunikacyjnych. "Siemens będzie w dalszym ciągu stanowić dla swych klientów z branży telekomunikacyjnej jedno źródło zaopatrzenia we wszystkie produkty zaspakajające wszelkie potrzeby w tym zakresie" - powiedział Lothar Pauly, dyrektor generalny Siemens Communications Group. "W firmie BenQ znaleźliśmy partnera, który będzie dostarczać nam odpowiednie produkty. Ponadto będziemy ściśle współpracować w dziedzinie badań i rozwoju. Co więcej, zamierzamy wykorzystać powstałą dzięki temu przejęciu synergię w celu wspólnego dotarcia do klientów i prowadzenia działalności handlowej".

Transakcja została zatwierdzona przez radę nadzorczą firmy Siemens AG w Berlinie i Monachium oraz przez radę nadzorczą firmy BenQ. Umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez zgromadzenie akcjonariuszy firmy BenQ.

Dołącz do dyskusji: Siemens sprzedaje dział produkujący telefony komórkowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl