Setki dziennikarzy uciekają z Iraku
Setki irackich dziennikarzy uciekło ze swojego kraju odkąd USA rozpoczęło inwazję na to państwo w marcu 2003 roku - poinformowała francuska organizacja Reporters Sans Frontieres. Pracujący w większości dla zachodnich stacji telewizyjnych reporterzy emigrują z obawy przed represjami ze strony sunnickich organizacji terrorystycznych.
Dziennikarze uciekli do Jordanii, Syrii, Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Wiadomo, że około 200 z nich przebywa w Jordanii, natomiast ich liczba w krajach europejskich nadal nie jest dokładnie znana, ponieważ wielu nie ujawnia na wygnaniu swojej prawdziwej tożsamości. - Ci reporterzy są teraz bezpieczni po opuszczeniu irackiego piekła - powiedział Hagar Smolni, przewodniczący bliskowschodniego oddziału Reporters Sans Frontieres, organizacji walczącej o wolność prasy. - Jednak emigracja nie oznacza dla irackich dziennikarzy końca problemów. Większość z nich w innych państwach nie pracuje w zawodzie, tylko ima się najróżniejszych zajęć, ledwie wiążąc koniec z końcem - dodał.
Reporterzy opuszczają Irak, ponieważ czują zagrożenie ze strony sunnickich organizacji terrorystycznych. Pracują bowiem w większości dla zachodnich stacji telewizyjnych i przekazują obiektywne informacje o sytuacji w kraju, przez co narażają się na oskarżenia o zdradę ojczyzny. - Mój dom był przeszukiwany ponad 20 razy, a w maju dowiedziałem się od moich znajomych, że pytali ich o mnie ludzie z armii Mahdiego - powiedział przedstawicielom Reporters Sans Frontieres jeden z irackich dziennikarzy. - Dlatego od dwóch lat nie byłem w domu i nawet pracowałem pod fałszywym nazwiskiem, żeby uniknąć represji -dodał.
Według raportu francuskiej organizacji od marca 2003 roku w Iraku zostało zabitych 210 dziennikarzy - także zagranicznych - i innych osób pracujących w mediach, natomiast tylko nieznaczna ilość dochodzeń doprowadziła do zatrzymania winnych. Poza tym doszło do 87 porwań reporterów, wśród których jednym z ostatnich był brytyjski dziennikarz pracujący dla CBS, którego został uprowadzony 11 lutego i nadal nie wiadomo, gdzie przebywa.
Dołącz do dyskusji: Setki dziennikarzy uciekają z Iraku