SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Seriale na majówkę

Na majówkę proponujemy najciekawsze kilkuodcinkowe produkcje ostatnich miesięcy, które zdążycie obejrzeć w czasie krótkich seansów w ciągu najbliższych wolnych dni.

1. „Emigracja XD” – Canal+

Bohaterowie na skutek swojej głupoty i niefrasobliwości wpadają w tarapaty, a jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyjazd za granicę i szybkie podreperowanie domowego budżetu. A że Malcolm ma kuzyna w Londynie (w tej roli świetny Adam Bobik), cyklicznie chwalącego się swoim bogactwem i dobrobytem, to wybór celu podróży wydaje się oczywisty. Od początku jednak nic nie idzie tak, jak powinno, a zwykła podróż samolotowa zamienia się w męczarnię połączoną z częstą zmianą środka transportu. Podróż Malcolma z panem Zbyszkiem, to dla bohatera przyspieszony kurs dorosłości, który widza rozbawi, ale i zafrasuje (w roli Zbyszka trudny do rozpoznania Michał Czernecki).

Serial jest lekką komedią, która dzięki krótkim (około 20-25-minutowym) odcinkom porywa nas w podróż z bohaterami i nie daje czasu do namysłu. Świetnie napisane dialogi, utalentowana obsada aktorska i zderzenie polskiej lokalności z wielokulturowym Londynem dają efekt przyjemnej mieszanki łatwo uderzającej do głów. Dla widzów emigrantów będzie to na pewno okazja do powiedzenia kilka razy: „też tak miałem”, „też tam byłem”, „też się nad tym zastanawiałem”. Dla tych, którzy z emigracji wrócili, będzie to moment, żeby odetchnąć z ulgą „jak dobrze, że mnie już tam nie ma”, albo przywołanie tęsknoty za dawno minionymi czasami.

W rolach głównych Tomasz Włosok i Michał Balicki, a dla fanów Norbiego kilka niespodzianek w serialu. Całość składa się z 10 odcinków. „Emigracja XD” to ekranizacja debiutu powieściowego Malcolma XD.

2. „Świat oczami Cunk” – Netflix

W roli Philomeny Cunk występuje Diane Morgan. Aktorka od 2013 wciela się w tę personę. Dotychczas programy Charliego Brookera z jej udziałem, oglądali widzowie BBC. Obecnie, na potrzeby Netfliksa, zaprasza nas na wykład mający w swoim „skromnym” zamyśle, streścić nam losy człowieka od momentu, kiedy się pojawił.

Philomena zaprasza do rozmowy wybitych ekspertów w swoich dziedzinach i zadaje im bardzo proste pytania, które często brzmią co najmniej ekscentrycznie, ale dzięki swojej bezpośredniości, naukowcy udzielają odpowiedzi, dających nam wgląd w jakiś nieznany problem. Serial udaje profesjonalny dokument, jakiego nie powstydziłaby się telewizja BBC. Szacowni eksperci, ważna tematyka i nagle wchodzi ona, czyli Philomena Cunk. I nic nie jest już oczywiste.

Postać dziennikarki i reportażystki może irytować swoją ignorancją, ale często pomiędzy pytaniami w rodzaju „dlaczego 700 to największa liczba”, pojawiają się kwestie, o które warto pytać, żeby zrozumieć, jak funkcjonował człowiek starożytny, albo mieszkaniec pierwszego miasta zbudowanego w Iraku.

Pięć odcinków serialu to fascynująca podróż od początków cywilizacji do czasów smartfona. Ostatni odcinek przygląda się poczynaniom człowieka w XX wieku i zadaje wiele trafnych pytań na temat miejsca, w którym znaleźliśmy się jako ludzkość. Twórca serialu, czyli Charlie Brooker dopiero się rozkręca więc to raczej nie było ostatnie spotkanie z postacią Philomeny Cunk.

„Świat oczami Cunk” dostępny jest na Netfliksie, całość to pięć odcinków.

3. „Awantura” – Netflix

„Awantura” to serial wyprodukowany przez studio A24. W tym roku zdobyło aż 9 Oscarów m.in. za najlepszy film „Wszystko Wszędzie Naraz”. Znak jakości producenta odciśnięty jest mocno na serialu Netfliksa. Już w pierwszych minutach poznajemy Danny’ego Cho (Steven Yeun), młodego Koreańczyka w Ameryce, który usiłuje zwrócić zakupiony sprzęt w markecie. Ma ze sobą kartony z grillami ogrodowymi i detektorem wykrywania tlenku węgla. Nie pierwszy raz zwraca kupiony towar, czym doprowadza do irytacji sprzedawcę domagającego się paragonu. A ten nagle zaginął. Sfrustrowany bohater wraca do samochodu, nie odzyskawszy gotówki. I nagle ktoś jest wściekły z powodu jego niezdecydowanych manewrów na parkingu. W jednej chwili w bohaterze coś pęka i postanawia jechać za tym autem, żeby wyładować swoją furię. Tak zaczyna się „Awantura”, a później jest jeszcze ciekawiej.

Świetna obsada aktorska od razu wrzuca nas do słonecznej Kalifornii, w której słońce świeci dla tych lepiej sytuowanych. Patrząc na Danny’ego, przypominamy sobie bohatera innego serialu w zeszłym roku wzbudzającego wiele emocji. W produkcji „Pam i Tommy” poznajemy Randa Gauthiera (Seth Rogen), który ukradł słynną seks taśmę Pameli Anderson i Tommy’ego Lee. Zanim to jednak nastąpiło, został wyrzucony z pracy przez muzyka, stracił pieniądze i narzędzia. Wyraz jego frustracji podziela bohater „Awantury” marzący o stabilnej pracy, ale mimo determinacji i chęci, coś ciągle staje mu na drodze. Podobnie było z Guthierem, a resztę znamy.

„Awantura” świetnie eksploruje gatunek czarnej komedii, pokazując nam na przemian rzeczy straszne i śmieszne, które razem buzują pod pokrywką scenariusza. Z pewnością dwa ostatnie odcinki sprawią, że widownia będzie żywo dyskutować o decyzjach twórców i analizować wybory i położenie bohaterów.

Całość składa się z 10 odcinków.

4. „Reboot” – Disney+

„Reboot” pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniła się produkcja seriali. Oglądamy reaktywację dawnego sitcomu „Step Right Up”, który po piętnastu latach próbuje zawalczyć o swoją publiczność. Reed (Keegan-Michael Key), Bree (Judy Greer), Zack (Calum Worthy) i Clay (Johnny Knoxville) z życiowej konieczności powracają na plan w nadziei na reset kariery. Godzą się na rozmaite kompromisy w imię walki o nowe życie dla popularnego kiedyś sitcomu.

Sitcom dla niektórych był produkcją kultową, ale zdecydowanie wymaga zmian i wprowadzenia rozwiązań atrakcyjnych dla współczesnej widowni. Nowa scenarzystka Hannah (w tej roli Rachel Bloom) idzie z duchem czasu, ale hamulcowym produkcji jest jej ojciec, czyli twórca oryginalnej serii. Gordon (Paul Reiser) uwielbia humor seriali minionych dekad i nie widzi konieczności zrewolucjonizowania tego, co w przeszłości dobrze działało.

Hannah dąży do napisania zniuansowanej produkcji łączącej komedię z dramatem, a jej ojciec preferuje klasyczny sitcom ze śmiechem z puszki. Stracie dwóch pokoleń i odmiennych światopoglądów daje ciekawy efekt końcowy choć „Reboot” podobnie jak serial „Step Right Up”, który piszą bohaterowie, czasem ma okresy dłużyzn i stagnacji, a czasem oferuje nam świetne dialogi i zabawne zwroty akcji.

Warto dać szansę tej przewrotnej meta tematycznej opowieści, o tym jak po latach wskrzesza się serial telewizyjny.

„Reboot” składa się z 8 odcinków.

5. „Three Pines” – HBO Max

Jeśli szukacie serialu kryminalnego, którego bohater jest detektywem w starym stylu, czyli oczytanym erudytą na miarę Herkulesa Poirot, to „Three Pines” jest propozycją dla Was. Alfred Molina wciela się w postać detektywa Armanda Gamache, a całość dzieje się w tyglu kulturowym Quebecku. Dzięki tej lokalizacji poznajemy historię Pierwszych Narodów Kanady, a temat życia ich współczesnych przedstawicielek staje się spoiwem dla serialu.

W „Three Pines” poznajemy cztery zagadki kryminalne (każdej serial poświęca dwa odcinki), ale głównym motywem jest zaginięcie dziewczyny, której matka, babka i krewne wiedzą, że nie mogła tak po prostu wyjechać, ale jako że brak dowodów przestępstwa policja bagatelizuje temat. Dla rodziny zaginionej jest to dowód na lekceważenie rdzennych mieszkanek Kanady i spychanie ich problemów na społeczny margines.

W serialu pojawia się temat katolickich szkół prowadzonych dla rdzennych uczniów i traum, które do dzisiaj prześladują tychże. Wszystko to splata się z opowieścią o współczesnej Kanadzie, tak nowoczesnej i postępowej, a często wciąż ukrywającej swoją mroczą przeszłość.

Detektyw Gamache wraz z zespołem odwiedza prowincjonalne miasteczko Three Pines i w nieco oldschoolowym, ale uroczym i pełnym wdzięku, stylu odkrywa tajemnice mieszkańców i trupy trzymane przez nich w szafach.

Serial dostępny na HBO Max (choć wyprodukowany przez Amazon) składa się z 8 odcinków.

 

Dołącz do dyskusji: Seriale na majówkę

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa Kaj
To wszystko na jedno kopyto, realizowane dla logarytmów a nie dla widza.
15 7
odpowiedź
User
Xyz
Na majówkę polecam serial rowerowo-grillowy p.t. "Nie siedź w domu przed telewizorem, korzystaj z pogody i z wolnego czasu".
0 0
odpowiedź
User
Gość
A w telewizji będzie film. Pomyślamłem że może ktoś nie oglądał to będzie miał okazje obejrzenia. :)

Znachor - będzie m.in. na kanałach TVC, Zoom TV, Kino Polska, TVP Polonia.
12 4
odpowiedź