SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sami decydujemy o wysokości spreadów

Każda osoba, która decyduje się na spłatę rat bezpośrednio w walucie przyczynia się to tego, aby skłonić banki do obniżenia spreadów. Zachęcamy do zmiany sposobu spłaty, zwłaszcza, że nie zawsze musi to być kłopotliwe. Tanie franki znajdziemy nie tylko w tradycyjnych kantorach. Jeśli jednak ten sposób spłaty nie będzie nam odpowiadał, to zawsze możemy powrócić do tradycyjnej metody.

Jeśli rozważamy rozpoczęcie spłaty rat bezpośrednio we frankach, to przede wszystkim powinniśmy poszukać miejsca, gdzie szwajcarską walutę będziemy mogli kupić taniej niż swoim banku. Może to być nie tylko kantor, ale także jeden z nielicznych banków, które tanio sprzedają franki (np. Citi Handlowy, Alior Bank, Raiffeisen). Korzystne kursy można też znaleźć w kantorach internetowych czy na specjalnych platformach wymiany walut. Ważny jest jednak nie tylko kurs sprzedaży waluty, ale także dodatkowe koszty (np. za przelew) oraz to, aby transakcja przeliczenia była dla nas wygodna.

Jeśli nie chcemy korzystać z Internetu lecz planujemy kupować franki w fizycznej formie to najlepiej, aby kantor czy oddział banku znajdowały się blisko naszego domu lub miejsca pracy. Należy też sprawdzić, czy placówka banku, w którym spłacamy kredyt przyjmuje w kasie szwajcarską walutę. Warto też policzyć ile czasu zajmuje nam odwiedzenie kantoru, a później oddziału banku.

Znacznie szybciej można kupić franki przez Internet. Wtedy nie musimy się też martwić tym, czy bank przyjmuje walutę w kasie. Powstaje jednak inny problem. Przelew walutowy może być kosztowny. Nie chodzi tu jednak tylko o koszty banku, w  którym zlecamy przelew, lecz bardziej o opłaty naliczane przez banki pośredniczące w transakcji. Z tego właśnie względu banki sprzedające tanie franki przegrywają konkurencje kosztową z kantorami internetowymi.

Kantory internetowe mają otwarte konta walutowe w kilku polskich bankach. Mogą więc przelać nam franki z konta w tym samym banku, którym spłacamy kredyt. W ten sposób unikniemy kosztów banków pośredniczący. Dodatkowo trwa to bardzo krótko. Cała operacja polega na tym, że na  konto kantoru internetowego przelewamy kwotę w złotych i dokonujemy przeliczenia walutowego. Po przewalutowaniu kantor ze swojego konta np. w PKO BP dokonuje przelewu franków na nasze konto walutowe w PKO BP powiązane z kredytem. Operacja jest więc szybka i tania. Nie wiadomo jednak czy Polacy przekonają się do tej formy wymiany walut. Banki i tradycyjne kantory wzbudzają bowiem większe zaufanie.

Nawet jeśli nasz bank nie przyjmuje franków w kasie i nawet jeśli nie mamy czasu na bieganie po kantorach to istnieją więc sposoby pozwalające spłacać raty bezpośrednio w walucie. Warto z nich korzystać, gdyż tylko w ten sposób możemy zmobilizować banki do uatrakcyjnienia ich kursów. Wtedy będziemy zyskiwali także przy innych okazjach np. płacąc kartą na zagranicznych wakacjach.

Jarosław Sadowski

Dołącz do dyskusji: Sami decydujemy o wysokości spreadów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl