SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd uznał apelację Infor Biznes w procesie z Press-Service o teksty z „DGP” w przeglądach prasy

Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok sądu okręgowego w procesie wytoczonym przez Infor Biznes, wydawcę m.in. „Dziennika Gazety Prawnej”, firmie Press-Service Monitoring Mediów za wykorzystywanie artykułów w przeglądach prasy dla klientów. Tym samym sprawa wraca do pierwszej instancji.

Infor Biznes pozwał Press-Service Monitoring Mediów w 2011 roku za wykorzystywanie tekstów z „Dziennika Gazety Prawnej” w raportach sporządzanych dla klientów. Wydawca twierdził, że Press-Service narusza jego prawa autorskie, ponieważ nie podpisał umowy z SW Repropol pobierającą za to opłaty w imieniu wydawców od firm monitorujących media. Press-Service argumentował, że jego działalność mieści się w dopuszczanej przez prawo autorskie opcjach bezpłatnych: licencji dla ośrodków informacji, licencji w zakresie przeglądów publikacji czy nawet licencji dla archiwów, bibliotek i instytucji edukacyjnych.

W październiku ub.r. Sąd Okręgowy w Poznaniu orzekł, że bez wiedzy specjalistycznej, np., opinii biegłego, nie może stwierdzić, czy osobny artykuł jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, i oddalił pozew Infor Biznes (więcej o tym).

Wydawca odwołał się od tego orzeczenia i, jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, w zeszłym tygodniu jego apelacja została uznana przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzekł on, że sąd powinien samodzielnie ustalić, czy artykuły prasowe są utworami w świetle prawa prasowego, a nie odwoływać się do opinii biegłego (która powinna być wykorzystywana tylko w skomplikowanych sytuacjach). Ponadto naruszenie prawa autorskiego do całego wydania gazety może następować także poprzez wykorzystywanie pojedynczego artykułu. Sąd skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji.

Przypomnijmy, że w styczniu br. kilku dużych wydawców prasowych, m.in. Infor Biznes, w swoich pismach zaczęło oznaczać każdy artykuł symbolami © oraz ℗ wskazującymi, że nie może on być kopiowany bez zgody wydawcy, tylko po uiszczeniu odpowiedniej opłaty zgodnie z regulaminem opartym na ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wydawcy zapowiadali, że firmom przekraczającym ramy bezpłatnego cytowania będą wystawiać faktury z tymi opłatami. Część branży prasowej i internetowej oceniła ten ruch krytycznie.

W kwietniu br. średnia sprzedaż ogółem „Dziennika Gazety Prawnej” wynosiła 43 636 egz. (według danych ZKDP - zobacz wyniki wszystkich dzienników ogólnopolskich).

Dołącz do dyskusji: Sąd uznał apelację Infor Biznes w procesie z Press-Service o teksty z „DGP” w przeglądach prasy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl