SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Regulatorzy opóźniają zastąpienie Czwórki przez Polskie Radio 24? KRRiT i UKE: decyzja w tym tygodniu

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zasugerował, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opóźnia zmianę koncesji, na mocy której w nadawaniu analogowym Czwórka zostanie zastąpiona przez Polskie Radio 24. KRRiT i Urząd Komunikacji Elektronicznej odpowiadają, że postępują w tej sprawie zgodnie z procedurami, a decyzja może zostać podjęta w tym tygodniu.

W czwartek wiceminister kultury Krzysztof Czabański podczas posiedzenia sejmowej podkomisji zajmującej się projektami nowych ustaw medialnych stwierdził, że przy zmianach koncesji nadawcy napotykają obecnie różne problemy.

- Tak jak teraz dotyczy to Polskiego Radia, które chce, żeby Program Czwarty przeszedł do internetu, a minister Luft, razem z pozostałymi ministrami w Krajowej Radzie, od trzech czy czterech tygodni nie chce wydać zgody na program informacyjny na antenie - stwierdził. - Wniosek czeka na zgodę, bo w ustawie jest zapisane, że musi być Program Czwarty na antenie. To są realne niebezpieczeństwa takiego dosłownego zapisu - dodał.

Jak już informowaliśmy w marcu, władze Polskiego Radia zdecydowały, że nadawana obecnie analogowo Czwórka, skierowana głównie do młodych słuchaczy, przejdzie na emisję tylko cyfrową i w internecie, a w nadawaniu analogowym zostanie zastąpiona przez informacyjne Polskie Radio 24. Czwórka zakończyła już współpracę z niektórymi prezenterami, m.in. Filipem Chajzerem i Dawidem Podsiadło.

22 kwietnia Polskie Radio przesłało do Urzędu Komunikacji 46 wniosków o zmianę rezerwacji (zastąpienie Czwórki przez Polskie Radio 24) na swoich nadajnikach w różnych miastach. Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji prezes UKE ma przesłać projekty decyzji rezerwacyjnych do uzgodnienia z przewodniczącym KRRiT.

- Pisma informujące o wszczęciu postępowań zostały wysłane do Polskiego Radio 29 kwietnia. Dopiero 24 maja Polskie Radio odpowiedziało na wszczęcia postępowań i podtrzymało złożone wnioski - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Artur Koziołek, rzecznik prasowy Urząd Komunikacji Elektronicznej. - Obecnie przygotowywane są projekty decyzji zmieniających i wysyłane do KRRiT celem uzgodnienia.14 projektów decyzji już wysłano do KRRiT, 17 projektów jest przygotowanych do wysyłki, a pozostałe do wtorku zostaną przesłane do KRRiT - informuje.

Krajowa Rada potwierdza, że nie otrzymała jeszcze od UKE wszystkich projektów decyzji wnioskowanych przez Polskie Radio. - Wniosek Polskiego Radia o zmianę koncesji satelitarnej (w zakresie zmiany nazwy programu z „Polskie Radio 24” na „Czwórka Polskie Radio” oraz zapisów programowych) ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu KRRiT - informuje nas Anna Szydłowska-Żurawska, dyrektor departamentu prezydialnego KRRiT.

Obaj regulatorzy podkreślają, że działają w tej sprawie zgodnie z procedurami i ustawowymi terminami. - Nie ma w tym wypadku żadnych odstępstw od procedury stosowanej w podobnych przypadkach - zapewnia Anna Szydłowska-Żurawska. - Po uzgodnieniu decyzji przez przewodniczącego KRRiT (ustawowo może trwać do 30 dni) niezwłocznie wydamy decyzje. Jednocześnie informuję, że do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie wpłynął żaden wniosek o wyjątkowe przyśpieszenie postępowania - dodaje Artur Koziołek.

Dołącz do dyskusji: Regulatorzy opóźniają zastąpienie Czwórki przez Polskie Radio 24? KRRiT i UKE: decyzja w tym tygodniu

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek_S
Czyli zostaną Eski, VOXY, MAXXXY i inne śmiecie. Publiczne media ostatecznie skapitulowały wobec ludzi młodych w tym kraju, można by to nawet nazwać pewnego rodzaju wykluczeniem. Dla młodych nie wystarczy polityka historyczna i buńczuczne krzewienie patriotyzmu i propagandy, bo to wszystko stek bzdur, polityczna ideologia i zbijanie kapitału politycznego na historii! Młodzi ludzie chcą dobrego radia, które będzie prezentować bardziej ambitną muzykę, niż wszystkie te komercyjne maszynki.
0 0
odpowiedź
User
krytyk
Smuto :( Czwórka nie była idealna, ale była jedynym radiem, które jakoś dało się słuchać, np. w porównaniu do obecnej Eski. Słuchając tej drugiej ma się czasami wrażenie, jakby ktoś obniżał mi poziom inteligencji...
0 0
odpowiedź
User
arek
nawet z tej nowej opłaty audiowizualnej, z ktorej ma byc tyle srodkow pienieznych nie bedzie sie dalo utrzymac Czworki? to co to za media publiczne? ach, zapomniałem, to mają byc media narodowe teraz ... najpierw BIS, teraz Czwórka. Porażka.
0 0
odpowiedź