SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Raport o budownictwie w Polsce

Fundacja "dom dostępny" i wydawnictwo "Murator" opublikowały raport o polskim budownictwie jednorodzinnym

"Dom dostępny wczoraj, dziś, jutro..." to podsumowanie minionego dziesięciolecia i prognozy na przyszłość. Raport składa się z dwóch części. w pierwszej przedstawiono, jaki jest dzisiaj i jaki był przed dziesięciu laty wymarzony dom uczestników programu dom dostępny. Druga to opinie i prognozy niezależnego eksperta kazimierza kirejczyka o sytuacji polskiego budownictwa jednorodzinnego. raport "dom dostępny wczoraj, dziś, jutro..." będzie przekazywany zainteresowanym urzędom, instytucjom i firmom.

Z raportu (http://www.wydawnictwo.murator.com.pl/fdd.pdf) wynika, że przez ostatnich dziesięć lat preferencje budujących znacznie się zmieniły. W 1994 roku ideałem był dom parterowy, podpiwniczony. obecnie, jak wynika z ankiet prowadzonych wśród czytelników "muratora", większość wybierze dom z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, niezbyt duży i funkcjonalny. Będzie on co prawda tradycyjny w formie, ale zbudowany z wykorzystaniem nowych technologii, wyposażony w nowoczesne urządzenia, trwały i energooszczędny. dom ma sprzyjać wygodnemu życiu rodziny i odpowiadać jej możliwościom finansowym. Respondenci coraz większe znaczenie przywiązują do starannego zagospodarowania otoczenia i wkomponowania budynku w krajobraz. Ważne staje się także stosowanie materiałów, których wyprodukowanie i użytkowanie nie szkodzi środowisku. uczestnicy zeszłorocznego, jubileuszowego konkursu nowy dom dostępny, opisali szczegółowo domy, które zbudowali lub chcą budować. są one bliższe polskim realiom, odzwierciedlają pozytywne zmiany, jakie zaszły w ostatniej dekadzie w poziomie wiedzy osób, które budują domy jednorodzinne.

Z raportu można także dowiedzieć się kto dzisiaj decyduje się na budowę domu i jakie są jego preferencje:
- jaką najczęściej wybiera powierzchnię domu?
- ile ten dom ma kondygnacji?
- czy powinien być podpiwniczony?
- z garażem czy z wiatą?
- co dziś znaczy dom funkcjonalny?
- ile chce mieć łazienek i pomieszczeń gospodarczych?
- jak planuje kuchnię?
- jakie preferuje technologie budowy domu?
- z czego zbuduje ściany domu?
- czym pokryje dach?
- jakie okna zamontuje?
- czym będzie ogrzewał dom?
- jak zadba o jego bezpieczeństwo?
- czy myśli o rozwiązaniach proekologicznych?
- czy pamięta o osobach niepełnosprawnych?

Z badań wynika, że wzorce propagowane przez fundację i wydawnictwo cieszą się coraz większą popularnością.

W drugiej części raportu niezależny ekspert Kazimierz Kirejczyk prezentuje analizę sytuacji w budownictwie jednorodzinnym na tle rynku mieszkaniowego i polskiej gospodarki w minionym dziesięcioleciu. Choć udział indywidualnych inwestorów w budowaniu powierzchni mieszkaniowej w kraju jest bliski 80%, państwo od lat nie prowadzi konsekwentnej polityki sprzyjającej rozwojowi tej ważnej dziedziny gospodarki. Brak terenów przygotowanych pod budownictwo jednorodzinne, kłopoty z rozwojem infrastruktury utrudniają działania. Bałagan w planowaniu przestrzennym, niska efektywność i chaos w przepisach w budownictwie mieszkaniowym są szczególnie wyraźne na tle innych, bardziej rozwiniętych krajów europejskich. Raport przedstawia także prognozy dotyczące kształtu nowego budownictwa w polsce w kolejnej dekadzie i wskazuje bariery, które utrudniają dynamiczny rozwój.

Fundacja dom dostępny i wydawnictwo Murator prowadzą program dom dostępny już od dziesięciu lat.

Dołącz do dyskusji: Raport o budownictwie w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl