Przychody europejskiego rynku piłkarskiego wzrosły o 1 mld euro
Według najnowszego Rocznego Przeglądu Finansów Futbolu (Annual Review of Football Finance) autorstwa firmy doradczej Deloitte przychody pięciu największych lig piłkarskich w Europie (angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, włoskiej i niemieckiej) po raz pierwszy przekroczyły 7 mld euro.
Ogólna wartość europejskiego rynku futbolowego w sezonie 2006/2007 osiągnęła 13,6 mld euro, wykazując wzrost o 1 mld euro w porównaniu z poprzednim sezonem.
Wśród pięciu największych lig piłkarskich w Europie najwięcej zarobiła angielska Premier League, której łączne przychody w sezonie 2006/2007 wyniosły 2,3 mld euro. Po raz pierwszy od sezonu 2001/2002 Premier League osiągnęła największe wpływy ze wszystkich trzech źródeł: z meczów, transmisji i reklam. Różnica w przychodach generowanych przez Premier League a jej najbliższego konkurenta, niemiecką Bundesligę w sezonie 2006/2007 wyniosła 0,9 mld euro (wpływy Bundesligi to 1,4 mld euro).
Zarówno Bundesliga, jak i hiszpańska La Liga osiągnęły w skali rocznej wzrost przychodów o 15%, dzięki czemu w sezonie 2006/2007 wyprzedziły włoską Serie A. Jednak powrót Juventusu do pierwszej ligi włoskiej latem ubiegłego roku oznacza, że walka o drugie miejsce w przyszłym sezonie będzie bardzo zacięta. Pierwsza pozycja Premier League wydaje się bowiem dzięki przewadze około 1 mld euro niezagrożona. W sezonie 2006/2007 przychody europejskich pięciu największych lig wzrosły o ponad 0,4 mld euro (6%) i po raz pierwszy w historii przekroczyły 7 mld euro, dzięki czemu stanowią ponad połowę (52%) ogólnej wartości rynku europejskiego.
Natomiast podstawowym wskaźnikiem wyników klubów jest proporcja wynagrodzeń do obrotu, która w czterech ligach "wielkiej piątki" mieści się w stosunkowo wąskim przedziale wartości od 62 do 64%, a jedynie w przypadku klubów Bundesligi jest dużo niższa - 45%. Dzięki temu w sezonie 2006/2007 liga niemiecka osiągnęła pierwsze miejsce pod względem rentowności, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii analiz przeprowadzanych przez Deloitte. - Imponujące wyniki finansowe klubów niemieckich nie idą jednak w parze z sukcesami w rozgrywkach europejskich, w których wyróżniają się kluby angielskie - komentuje Dan Jones, partner firmy w Sports Business Group. - Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale osiągnięcie odpowiedniej równowagi między kondycją finansową a sukcesami na boisku ma podstawowe znaczenie dla atrakcyjności ligi dla kibiców, telewizji, sponsorów i inwestorów - dodaje.
Jones przewiduje też rekordowe wydatki klubów na transfery w nadchodzącym lecie. - Pokaz talentów w europejskich rozgrywkach UEFA w bieżącym roku napędzi dalsze transfery, ponieważ kluby są zainteresowane inwestowaniem dodatkowych przychodów we wzmocnienie kadry piłkarskiej - ocenia.
Dołącz do dyskusji: Przychody europejskiego rynku piłkarskiego wzrosły o 1 mld euro