Polska animacja za 6 mln złotych - zakończono produkcję
W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które zasłynęło realizacją m.in. przygód Bolka i Lolka oraz Koziołka Matołka czy "Podróży Baltazara Gąbki", zakończono właśnie produkcję opowieści o najsłynniejszym polskim astronomie Mikołaju Koperniku.
- Postać znanego na całym świecie astronoma, wielkiego odkrywcy i człowieka, który zmienił nasz sposób patrzenia na nasze miejsce we wszechświecie, jest dla nas znakomitym pretekstem do prezentacji bohatera, który, dorastając, nie zapomniał o swych dziecięcych marzeniach. Bohatera który na początku - jak każdy - szukał siły u innych, a dorastając odkrył własną moc i ją mądrze wykorzystał. - twierdzą twórcy filmu. - Wiara i nauka. Cuda i rzeczywistość. Złudy i marzenia. A wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, w której alchemicy szukali filozoficznego kamienia. W niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu. W Europie bez granic.
Więcej na temat produkcji na stronach "Dzień dobry TVN". Zobacz
materiał filmowy!
W opowieści, w reżyserii i na podstawie scenariusza Zdzisława Kudły
i Andrzeja Orzechowskiego, spotykamy 10-letniego Mikołaja
Kopernika. Do jego domu, do Torunia przybywa niderlandzki astrolog
Paul van de Volder i przepowiada mu wielką przyszłość. Chłopiec,
chcąc poznać szczegóły, zaczyna interesować się gwiazdami. Kibicuje
mu w tym jego ojciec. Po jego śmierci Mikołaj rozpoczyna studia na
Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. I tu ponownie pojawia się
Paul van de Volder. Rozpoczyna się walka o duszę Mikołaja. Z jednej
strony jest szarlatan astrolog, z drugiej Wojciech z Brudzewa i
inni profesorowie krakowskiego Uniwersytetu.
Założenia plastyczne filmu opracował Janusz Stanny. Muzykę skomponował Abel Korzeniowski. W gronie konsultantów 90. minutowej opowieści znaleźli się filozof prof. dr hab. Mieczysław Markowski, historyk dr hab. Krzysztof Stopka oraz Jacek Szczepanik, dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie. "Gwiazda Mikołaja" w całości powstała w technice 2D, chociaż nie zabraknie w niej również elementów 3D.
Twórcy filmu zapewniają, że opowieść, która rozpoczyna się od beztroskiego dzieciństwa słynnego polskiego astronoma, ma mocny wątek sensacyjny związany z osobą Paula van de Voldera, wątek melodramatyczny młodzieńczej miłości Mikołaja, wreszcie rys komediowy, wynikający z właściwych filmowi rysunkowemu przerysowań postaci i charakterów. Wszystko to nie osłabia wartości poznawczych związanych z wielkim przełomem w astronomii i filozofii, którego dokonał Mikołaj Kopernik.
Półtoragodzinny obraz "Gwiazda Mikołaja", współfinansowany jest przez PISF. Współproducentami są m.in. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Kino Świat.
Dołącz do dyskusji: Polska animacja za 6 mln złotych - zakończono produkcję