Polacy zmęczeni pracą
Aż 85% aktywnych zawodowo Polaków odczuwa stres w pracy, jak wynika z najnowszego badania 'Stres w pracy - Raport Melisany Klosterfrau' zrealizowanego na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group.
Tylko 11% pracowników traktuje pracę jako spełnienie marzeń i
źródło przyjemności, dla ponad 60% jest przede wszystkim sposobem
zarobienia na życie. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków
mieszka
w Warszawie.
Polacy najczęściej skarżą się na przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków (55% ankietowanych). Wielu pracowników cierpi również z powodu niekomfortowych warunków pracy - uciążliwego hałasu czy też zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur (43%). U 25% respondentów stres jest wywołany koniecznością zostawania w pracy po godzinach.
Jak dowodzą wyniki badania "Stres w pracy - Raport Melisany Klosterfrau", u 69% Polaków najczęstszymi dolegliwościami, związanymi z wykonywaną pracą jest zmęczenie, bóle pleców (42%) i bóle głowy (40%). Kłopoty z zasypianiem ma 22% polskiego społeczeństwa, a bóle żołądka - aż 17%.
Jednak Polacy nie są bezradni wobec stresu. Szukają odprężenia w różny sposób. Wiele osób korzysta ze spacerów na świeżym powietrzu (26%) lub też sięga po papierosa (23%). Mężczyźni rozładowują napięcie, uprawiając sport, a niekiedy pijąc alkohol. Kobiety najczęściej zwracają się po radę i pomoc do rodziny oraz przyjaciół, piją zioła lub stosują leki uspokajające.
Marzenia Polaków dotyczą podwyższenia obecnego wynagrodzenia (44%), skrócenia i unormowania czasu pracy (14%) oraz polepszenia warunków pracy (4%).
Jak ze stresem w pracy radzą sobie Warszawiacy? Aż 94% aktywnych zawodowo Warszawiaków odczuwa stres w pracy. Najczęściej narzekają na przemęczenie, przeciążenie pracą (50%), zbyt wysokie wymagania pracodawcy (30%), a na pracę w nadgodzinach - 28% ankietowanych.
Warszawiacy są przede wszystkim zmęczeni pracą - tak odpowiedziało 74% ankietowanych, pozostałe dolegliwości związane z pracą to bóle głowy (50%) i bóle pleców (29%), a dla 25% respondentów kłopoty z zasypianiem.
22% mieszkańców Warszawy w celu odstresowania robi sobie przyjemność, tyle samo zajmuje się czymś, co odwróci ich uwagę od stresującej sytuacji, a 18% słucha wyciszającej muzyki lub sięga po papierosy (16%).
Marzenia dotyczą przede wszystkim wynagrodzenia (33%), 9% marzy o skróceniu czasu pracy, ale 14% nic by nie zmieniło. Choć 79% pracujących Warszawiaków ma jasno określone obowiązki, a 61% czuje się docenianych w pracy, to jednak 33% ankietowanych obawia się utraty zatrudnienia, a pracę w nadgodzinach i weekendy postrzega jako naturalne zjawisko 48% respondentów.
60% mieszkańców Warszawy twierdzi, że zły dzień w pracy odbija się negatywnie na domownikach, natomiast przyjaciele 32% ankietowanych zarzucają im brak czasu.
Badanie przeprowadzono w czerwcu 2007 przez Pentor Research International, Omnibus (CAPI), N = 475, Polacy w wieku 18 lat lub więcej, aktywni zawodowo.
Dołącz do dyskusji: Polacy zmęczeni pracą