SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy coraz bardziej nowoczesnym społeczeństwem

Prezes Rady Nadzorczej Intel Corporation - Craig Barrett nakłaniał najbardziej wpływowych ludzi w Polsce do kontynuowania inwestycji w edukację oraz w innowacyjne technologie.

„Polska prowadzi skuteczne działania, które zwiększają jej udział w gospodarce globalnej” – powiedział Barrett przypominając takie przełomowe wydarzenia, jak niedawne przystąpienie do Unii Europejskiej oraz sukcesy związane z kształceniem wysoko wykwalifikowanych pracowników i rosnącym wykorzystaniem nowych technologii.

„Polska może czerpać korzyści z cyfrowej gospodarki zapewniając swoim mieszkańcom większe możliwości rozwoju dzięki wspieraniu nowych idei oraz upowszechnianiu innowacyjnych technologii – również poprzez odpowiednie działania organizacji rządowych”.

Zauważając, że edukacja jest fundamentem nowoczesnej gospodarki, Barrett zapowiedział rozpoczęcie przez firmę Intel kolejnego etapu programu szkoleniowego, który pomoże polskim nauczycielom w udoskonalaniu nauczania dzięki stosowaniu innowacyjnych technologii. Od 2001 roku w Polsce w ramach programu Intel® - Nauczanie ku Przyszłości firma przeszkoliła ponad 80 tysięcy nauczycieli.

„Program Intel – Nauczanie ku Przyszłości jest oparty na założeniu, że komputery nie mają duszy, lecz duszę posiadają nauczyciele” – powiedział Barrett. „Prawdziwy wpływ na udoskonalenie procesu nauczania i umożliwienie pełniejszego rozwoju uczniów możemy wywrzeć jedynie zapewniając nauczycielom odpowiednie narzędzia i niezbędną wiedzę”.

Podczas swojej wizyty w Polsce Craig Barrett spotkał się ze studentami i wykładowcami Politechniki Gdańskiej. W swoim wykładzie zwrócił uwagę na ogromną rolę, jaką odgrywają w tworzeniu nowych idei oraz innowacji ośrodki badawczo-rozwojowe. Chwaląc działające od 7 lat gdańskie centrum badawcze Intela Barrett zwrócił uwagę na stale rosnące umiejętności polskich inżynierów. Intel Technology Poland jest jednym z największych laboratoriów badawczo-rozwojowych w Europie. Pracuje w nim ponad 250 inżynierów, którzy opracowują programowe i sprzętowe rozwiązania komunikacyjne znajdujące zastosowanie w produktach Intela. Barrett poinformował, że Intel planuje podwojenie liczby pracowników gdańskiego centrum badawczo-rozwojowego w ciągu najbliższych 3 lat.

Prezydent Gdańska, Rektor Politechniki Gdańskiej, Dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK) oraz Craig Barrett ujawnili także wspólne plany związane ze zwiększeniem wydajności superkomputera używanego przez TASK. System o mocy obliczeniowej sięgającej 25 TeraFlopów będzie jednym z najpotężniejszych superkomputerów w Europie. Dzięki jego zastosowaniu znacznie zwiększą się możliwości uczelni w zakresie rozwiązywania skomplikowanych problemów naukowych. W ciągu ostatnich pięciu lat Intel uczestniczył w pracach TASK związanych z uruchomieniem trzech poprzednich superkomputerów.

W swoim warszawskim wystąpieniu skierowanym do najbardziej wpływowych polityków i biznesmenów w Polsce Barrett przekonywał o konieczności stworzenia infrastruktury, która umożliwi szybki dostęp do Internetu zarówno w polskich miastach, jak i na terenach wiejskich.

„Wdrażanie takich rozwiązań jak WiMAX jest dla Polski niezbędne by umożliwić dostęp do Internetu jeszcze większej liczbie użytkowników” – powiedział Barrett.

Podczas swojej jednodniowej wizyty w Polsce Barrett spotkał się także z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim. Podczas spotkania poruszano tematy związane z możliwościami zwiększenia udziału Polski w gospodarce globalnej.

Barrett pochwalił również władze lokalne Gdańska, Sopotu i Opola, które wspierają rozwój usług typu e-government. Prezes Rady Nadzorczej Intel Corporation docenił też wsparcie udzielane przez organizacje rządowe i samorządowe programom zapewniającym coraz większej liczbie Polaków komputery z dostępem do Internetu.

Dołącz do dyskusji: Polacy coraz bardziej nowoczesnym społeczeństwem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl