PO chce szybko zmienić ustawę medialną
Platforma Obywatelska w ciągu najbliższych dwóch tygodni zgłosi projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Jej uchwalenie pozwoli na zmianę nie tylko sposobu wyboru, ale także składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Platforma chce, by kandydatów do KRRiT zgłaszały wyłącznie organizacje twórcze i wyższe uczelnie. Nowa Rada liczyłaby albo jak dotychczas pięciu członków albo siedmiu - wynika z informacji RMF FM.
O ile jednak, PO razem z PSL nie będą miały problemów z przegłosowaniem ustawy Sejmie, to aby odrzucić weto prezydenta, obie partie będą potrzebowały głosów SLD. Jak napisał "Dziennik" PiS sondował już, czy SLD pomoże mu przeciwstawić się pomysłom Platformy i dzięki temu utrzymać obecny stan w mediach publicznych.
Postępowanie PO przypomina działania Prawa i Sprawiedliwości z 2005 roku. Wtedy zaraz po wygranych wyborach partia Jarosława Kaczyńskiego razem z LPR i Samoobroną także zmieniła ustawę medialną, aby pozbyć się z KRRiT członków sprzyjających SLD i obsadzić ją własnymi ludźmi. Za tym poszły równie szybkie zmiany w zarządach mediów publicznych.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem konstytucyjnym stojącym na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego. Pierwszą KRRiT utworzono w 1992 r. W jej skład wchodzi pięciu członków. Dwóch wybiera Sejm, dwóch prezydent, a jednego Senat. Urzędują przez 6 lat.
Dołącz do dyskusji: PO chce szybko zmienić ustawę medialną