SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK o nowym roamingu: tylko Orange Polska spełnia zasadę „roam like at home”. KE zaskoczona treścią cenników Play i T-Mobile

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zabrał głos w sprawie zaproponowanych przez operatorów nowych stawek roamingowych po 15 czerwca 2017 r. Według regulatora tylko Orange przystosował się w pełni do wymagań unijnych, pozostali operatorzy „wybrali nieco inne podejście”. Tymczasem Komisja Europejska jest zaskoczona treścią cenników Play i T-Mobile Polska.

Od 15 czerwca osoby podróżujące po UE powinny móc telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Inicjatywa ta ma ułatwić życie zwłaszcza obywatelom państw członkowskich, którzy sporo podróżują i którzy dzięki temu nie będą płacić gigantycznych rachunków za korzystanie w trakcie wyjazdu z telefonu komórkowego.

Zgodnie z przepisami UE, od połowy czerwca tzw. usługa „roam like at home” powinna być automatycznie zawarta we wszystkich umowach telefonii komórkowej, zaś „operatorzy telefonii komórkowej muszą oferować swoje usługi roamingu po cenach krajowych klientom, którzy albo mieszkają w państwie członkowskim operatora albo są z nim trwale związani (np. w nim pracują lub mieszkają - red.) kiedy ci klienci okresowo podróżują po terytorium UE”.

Cenniki roamingu ujawnione przez największych polskich operatorów komórkowych wywołały wiele kontrowersji, swoje wątpliwości dotyczące ich legalności wobec zaplanowanych przez UE przepisów wyraziły m.in. Komisja Europejska oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Teraz do instytucji regulujących polski rynek dołączył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który oceniając wstępne propozycje roamingowe polskich operatorów poddaje w wątpliwość niektóre z nich. - Opublikowane przez operatorów limity, cenniki, jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami - zaznacza w komunikacie UOKiK.

Dalej regulator precyzuje, że tylko jeden z operatorów zdecydował się na podejście literalne do wdrożenia przepisów rozporządzenia (tzn. połączenia wykonywane w roamingu na terenie UE będą traktowane jak połączenia w kraju). Choć nie padają konkretne nazwy telekomów, można się domyślać, że wyróżnionym operatorem jest Orange Polska.

Zgodnie z komunikatem UOKiK pozostali operatorzy wybrali nieco inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy to naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży według stawki krajowej. W drugim wariancie  w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora.

Zgodnie z informacjami UOKiK realizacja głównego celu regulacji 0 umożliwienia konsumentom swobodnego i racjonalnego korzystania z roamingu w czasie okresowych podróży po terytorium UE 0 zależeć będzie od zniwelowania różnicy ekonomicznych w przypadku konsumentów korzystających z odmiennych rozwiązań zaproponowanych przez operatorów.

Regulator zapowiada, że będzie przyglądać się rynkowi w ramach przysługujących mu kompetencji. Zdaniem UOKiK-u przyjęte rozwiązania powinny zapewniać maksymalnie swobodne korzystanie przez konsumentów z roamingu.


Nowe cenniki roamingu w największych sieciach telekomunikacyjnych w Polsce:
Orange Polska i nju mobile
T-Mobile Polska
Play
Plus
Virgin Mobile Polska
Mobile Vikings
a2-mobile


Komisja Europejska zaskoczona treścią cenników Play i T-Mobile Polska

Polscy operatorzy sieci komórkowych, T-Mobile i Play, nie chcą w pełni dostosować się do regulacji UE o zniesieniu opłat za połączenia roamingowe – twierdzi źródło PAP w KE. Plus nie przedstawił jeszcze oferty cenowej swym użytkownikom. Jedynie Orange zadeklarował całkowite zniesienie opłat za roaming.

Do 15 maja unijni operatorzy mieli przedstawić swoim klientom oraz Komisji Europejskiej zaktualizowane cenniki usług.

„Okazało się, że dwóch na trzech polskich operatorów, którzy przedstawili swoją ofertę nie dostosowało jej do prawa UE w sprawie zniesienia opłat roamingowych. Play nie zniósł całkowicie roamingu ani w odniesieniu do połączeń głosowych, ani esemesów czy korzystania z sieci. T-Mobile zaoferował zbyt niski pakiet jeśli chodzi o przesył danych, co nie ma nic wspólnego z mechanizmem roam like at home. Play w ogóle nie przedstawił nam swojej oferty cenowej, mimo że w poniedziałek upłynął deadline. Tyko Orange całkowicie zrezygnował z opłat za roaming” – poinformowali PAP unijni urzędnicy.

Jak twierdzi źródło PAP w Komisji Europejskiej, jak dotąd Polska jest jedynym krajem, w którym tak wyraźnie widać opór operatorów przed zastosowaniem się do unijnych regulacji.

„Tuż po przyjęciu rozporządzenia wiceprzewodniczący KE ds. wspólnego rynku cyfrowego Andrus Ansp wysłał list do wszystkim operatorów sieci komórkowych w UE z prośbą o prawidłowe wprowadzenie przepisów w życie, skontaktował się też ze wszystkimi urzędami krajowymi, które odpowiedzialne są za nadzorowanie wprowadzanych zmian. Operatorzy i tak nie mają wyjścia, bo muszą przestrzegać prawa unijnego. Jeśli nie dostosują się do nowych regulacji zostaną nałożone na nich sankcje” – tłumaczy źródło PAP.

Zgodnie z przepisami UE za monitorowanie i sprawdzanie czy operatorzy telefonii komórkowej rzeczywiście przestrzegają nowych regulacji odpowiadają krajowi regulatorzy rynku telekomunikacyjnego. W Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej. To on w imieniu UE prowadził rozmowy z operatorami, on też może nakazać im zastosowanie się do unijnego prawa lub - jeśli tego nie zrobią - nałożyć na nich sankcje, w tym kary finansowe.

We wtorek na stronie internetowej urzędu ukazało się stanowisko prezesa UKE, podkreślające, że „wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa”. UKE zapowiedział też, że „w przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu, prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych”.

„Do połowy czerwca pozostał jeszcze prawie miesiąc, mamy nadzieję, że operatorzy do tej pory dostosują swoje taryfy. Jeśli nie, to klienci mają wybór – w sytuacji zmian w cenniku użytkownicy mają prawo zmienić operatora, będą wówczas mogli przenieść swój numer np. do tej sieci gdzie opłat roamingowych nie będzie” - mówi PAP źródło w KE.

„Nasz cennik przedstawiliśmy 13 maja. W tej chwili nie mam nic do dodania” – poinformował PAP Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play.

„Orange jako jedyny operator w Polsce zaproponował prawdziwą ofertę Roam Like At Home. Wybraliśmy rozwiązanie najlepsze dla naszych klientów” – powiedział natomiast Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Do momentu publikacji tekstu PAP nie uzyskał komentarza od rzeczników prasowych sieci T-Mobile oraz Plus.

Na początku czerwca odbędzie się spotkanie wszystkich unijnych regulatorów ws. postępów w znoszeniu opłat roamingowych w UE. Niektóre sieci komórkowe, jak francuski Orange czy belgijski Mobile Vikings, zniosły roaming jeszcze w maju, nie czekając na oficjalną datę 15 czerwca.

Dołącz do dyskusji: UOKiK o nowym roamingu: tylko Orange Polska spełnia zasadę „roam like at home”. KE zaskoczona treścią cenników Play i T-Mobile

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
redzgred
Play i Plus karmią stada celebrytów zamiast wydać budżet na bardziej pożyteczny cel, np. sierocińce czy hospicja. Mniej żal by mi było dwóch stówek miesięcznie opłaty abonamentowej, gdybym wiedział, że ta kasa nie trafia do kieszeni Chajzera, Mozila czy Brodzik, ale stawiam obiad głodnym łebkom z podstawówki w Ścinawie.
0 0
odpowiedź
User
Well
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orange_(przedsi%C4%99biorstwo)
https://en.wikipedia.org/wiki/T-Mobile

Walą tym w regionalnych operatorów, jedni będą korzystać z własnej infrastruktury a drudzy będą płacić za wykorzystanie.
Podobnie jak z hipermarketami, kto mieszka w przygranicznych miejscowościach to wie czemu warto wybrać się do sąsiada na zakupy.
0 0
odpowiedź
User
wawa
Czy Wirtualne Media są powiązane kapitałowo z Zygmuntem Solorzem? Ktoś wie? Pytam, bo w artykule nie ma kluczowej informacji o stawkach Plusa, a przecież te, nomen omen, są chyba najbardziej podejrzane (źródło: www.plus.pl).
0 0
odpowiedź