SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Największe sukcesy i porażki rządu w 2010 roku

W mijającym roku rządowi udało się przeprowadzić kilka zmian, ważnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Lista zaniechań i porażek jest jednak zdecydowanie dłuższa.

Największe sukcesy wg Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan:
- rozwiązanie konfliktu w PZU i pozbycie się  części resztówek w spółkach
- przyspieszenie budowy autostrad
- wprowadzenie zamawianych i dodatkowo dofinansowanych kierunków studiów, na absolwentów których jest największe zapotrzebowanie
- rząd w ciągu roku poprawił  wyniki implementacji dyrektywy usługowej, przygotowując wiele rozwiązań legislacyjnych zgodnych z celami dyrektywy, np.
• elektroniczny dostęp obywateli do ksiąg wieczystych oraz nadanie wydrukowi ze strony internetowej mocy dokumentu urzędowego;
• wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego w sądzie;
• nowelizacja ustawy o KRS, po I czytaniu w Sejmie, która umożliwi powszechny elektroniczny i bezpłatny dostęp do danych zawartych w KRS oraz nadaje wydrukowi ze strony internetowej KRS moc dokumentu urzędowego;
• spółka S24 - po I czytaniu w Sejmie, która umożliwi prostą i szybką rejestrację on-line prostych spółek z o.o. z użyciem ustawowego wzorca umowy bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego;
- Deregulacja jest już  po I czytaniu w Sejmie. Wprowadza wiele korzystnych rozwiązań:
                   - zamienia zaświadczenia na oświadczenia, m.in. dotyczące braku zaległości   
                     wobec ZUS, wysokości dochodów, czy niekaralności.
- znosi obowiązek przedkładania poszczególnych dokumentów do urzędów,
- znosi obowiązek przedkładania do urzędu dokumentów w oryginale. Wg projektu będzie można przedłożyć kopie (kopia umowy, kopia zezwolenia itd.)
  -  zmiana przepisów umożliwiających przekształcenie spółdzielni pracy czy   indywidualnej działalności gospodarczej w spółki prawa handlowego czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego w CIT i PIT.
-  przyjęcie przez rząd przepisów noweli ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych uchwalonej w dniu w kwietniu 2010 r. /ograniczenie palenia w miejscach publicznych. Naszym zdaniem rząd przyjął rozwiązania, które w sposób wyważony podeszły do kwestii ochrony interesu publicznego /zdrowie obywateli/ i obowiązków przedsiębiorców w tym zakresie.
- wprowadzenie e-sądu
-  w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki Komitet Monitorujący podjął decyzję, że od 2011 do wniosku nie będą załączane żadne załączniki. Tym samym mamy pierwszy program współfinansowany z funduszy operacyjnych, który będzie sobie radził bez sterty zaświadczeń czy odpisów.  
- pierwszy elektroniczny nabór w działaniu 8.1. PO Innowacyjna Gospodarka (e-usługi młodych przedsiębiorców) – co prawda dotyczy to tylko jednego działania w programie i w pełni mogą z tej opcji korzystać przedsiębiorcy posługujący się podpisem elektronicznym, jednak po kilku latach bezskutecznego namawiania na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań coś, się w tym temacie zaczyna dziać (na dodatek – nie padły serwery!). Na 2011 r. PARP zapowiada prawdziwą rewolucję – elektroniczne nabory we wszystkich konkursach.  

Największe porażki wg Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan:
- opóźnienie w prywatyzacji sektora energetycznego
- znikome postępy w modernizacji sieci kolejowej i usług kolejowych.
- opóźnienie w realizacji dużych inwestycji współfinansowanych z środków UE, np. spalarnie, czy oczyszczalnie ścieków
-  pozorna reforma KRUS, która praktycznie nie będzie miała wpływu na deficyt tej instytucji
- zamieszanie wokół OFE, czyli kapitałowej części systemu emerytalnego
- nie doczekaliśmy się ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która miała przyspieszyć uchwalanie planów miejscowych i ułatwić realizacje inwestycji budowlanych
- nie doczekaliśmy się ustawy o korytarzach przesyłowych, która miała ułatwić budowę linii energetycznych
- nie została uchwalona ustawa o odpadach, która miała zmniejszyć udział składowanych odpadów, a zwiększyć wykorzystanie odpadów do produkcji energii lub jako surowców
- podwyżki stawek VAT, nieuniknionej ze względu na sytuacje finansów publicznych, nie wykorzystano do ujednolicenia stawek
- wprowadzenie dnia wolnego w Święto Trzech  Króli;
- prace nad promocją gospodarki polskiej utknęły;
- prace nad prawem holdingowym utknęły w martwym punkcie;
- brak konsultacji stanowisk rządu polskiego co do projektów unijnych;
- przykładem braku chęci upraszczania warunków prowadzenia działalności gospodarczej są prace nad rządowym projektem nowelizacji tzw. ustawy uzdrowiskowej.
- nagła i nie konsultowana ze środowiskiem przedsiębiorców zmiana stanowiska rządu w sprawie reżimu językowego dla patentu Unii Europejskiej. Pomimo analiz przedłożonych Ministerstwu Gospodarki przez środowiska przedsiębiorców wskazujących  na fakt, iż propozycja KE jest dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców niekorzystna, bo kosztowna, dyskryminująca i zwiększająca ryzyko prawne, rząd poparł koncepcję uruchomienia wzmocnionej współpracy w tym zakresie w oparciu o niekorzystną dla Polski propozycji KE.
- mimo całkiem dobrej już ustawy o PPP rząd nie wsparł idei realizacji inwestycji infrastrukturalnych opartych o Partnerstwo Publiczno-Prywatne.
- rząd schował głowę w piasek podnosząc podstawową stawkę VAT z 22 do 23 proc., aby ratować finanse publiczne, a jednocześnie nie podjął żadnych działań, które wiązałyby się z trwałym ograniczeniem wydatków publicznych. Efektem takiego podejścia jest także budżet na 2011 rok, który jest budżetem przetrwania.
- konkurs w działaniu 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego na Mazowszu: najpierw przez 2 lata nie było wiadomo czy się odbędzie, później na 2 tygodnie przed zaplanowanym terminem naboru, ogłoszono, że na wsparcie mogą liczyć tylko przedsiębiorcy istniejący krócej niż 12 miesięcy. Z tej decyzji władze Mazowsza ostatecznie się wycofały, ale sposób komunikowania z przedsiębiorcami zasługuje na dwóję.
- III konkurs w działaniu 8.1 PO Innowacyjna Gospodarka i polityka dezinformacyjna PARP i MRR: aby rozładować kolejki przedstawiciele agencji i ministerstwa obiecywali, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich, którzy przeszli pozytywnie ocenę merytoryczną, okazało się jednak że decydujące znaczenie ma termin złożenia wniosku. Przedsiębiorcy protestowali, ale bezskutecznie, bo zasady obowiązujące w Działaniu 8.1. zakwestionowała Komicja Europejska, zgłaszając jednocześnie poważne wątpliwości co do jakości finansowanych projektów.
- Projekty dotyczące informatyzacji usług administracji, w tym „jedno okienko” dla przedsiębiorców. Ich wdrożenie zapowiadano już w Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (2004-2006). Najnowsza prognoza MG dotycząca uruchomienia jednego okienka mówi o 2012, przy czym w systemie wciąż niemożliwe będzie dopełnienie formalności z ZUS.

Dołącz do dyskusji: Największe sukcesy i porażki rządu w 2010 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl