SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Muzeum TVP

Historia Telewizji Polskiej

W środę w hallu bloku "A" Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 otwarto wystawę starego, unikatowego sprzętu telewizyjnego. Stało się to możliwe dzięki grupie pasjonatów, a szczególnie byłego pracownika TVP Huberta Waliszewskiego.

Sprawny, liczący ćwierć wieku filmowy stół montażowy, studyjne kamery telewizyjne (w tym eksperymentalna kamera z przełomu lat 40. i 50.), pierwsze polskie odbiorniki telewizyjne ("Wisła" z 1958 r., "Pegaz" i "Tosca"), reporterski sprzęt rejestrujący, stanowisko spikera sprzed pół wieku z oryginalną planszą wywoławczą Doświadczalnej Stacji Telewizyjnej Instytutu Łączności - to niektóre z kilkudziesięciu eksponatów wystawy.

Zbiory stanowią cenną spuściznę kilku pokoleń naukowców, inżynierów i intelektualistów. Eksponaty przekazali nieodpłatnie pracownicy telewizji oraz oddziały TVP w Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Łodzi. Wśród ofiarodawców są także instytucje z kraju i zagranicy.

Wystawa starego sprzętu telewizyjnego będzie czynna do końca roku. Odwiedzający TVP mogą zapoznać się z cennymi świadectwami początków telewizji w godz. 10-17.

W przyszłym roku dla potrzeb Muzeum Telewizji Polskiej zostaną przygotowane odpowiednie pomieszczenia, gdzie będzie można obejrzeć znacznie bogatszy zbiór eksponatów.

Celem Muzeum będzie prezentacja rozwoju technicznego telewizji w Polsce. Zwiedzającym zostanie stworzona nie tylko możliwość oglądania starego sprzętu telewizyjnego, ale także poznania niełatwej sztuki montowania programów na zabytkowych urządzeniach i nagrywania na starych magnetowidach.

Dołącz do dyskusji: Muzeum TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl