SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania w zakresie odbiorników telewizji hybrydowej

Minister Cyfryzacji opracował nowy projekt rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Resort obniża swoje wymagania we wdrażaniu technologii HbbTV.

Smart TV firmy Samsung Smart TV firmy Samsung

HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV, to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.

Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które jest w trakcie opiniowania, wymóg stosowania HbbTV  wersji 2.0.1 obowiązywać będzie dopiero od 1 stycznia 2021 r., a nie - jak wcześniej planowano - od września br. Jak podkreśla ministerstwo w uzasadnieniu, zmiana ta zapewni odpowiedni czas producentom odbiorników cyfrowych na dostosowanie się do nowego obowiązku.

Nowelizacja wprowadza obowiązkowe wymagania dla telewizji hybrydowej (HbbTV) w wersji co   najmniej 2.0.1 dla odbiorników posiadających możliwość podłączenia do internetu i mających zaimplementowane funkcje interaktywne, co  pozwala  na zwiększenie  poziomu atrakcji dla odbiorców.

HbbTV wykorzystywana także w Polsce

Impelementacji HbbTV w starszej wersji domagali się producenci telewizorów, których zdaniem rynek nie jest dostatecznie przygotowany do wdrożenia telewizji hybrydowej w najnowszej wersji, czyli 2.0.2.

HbbTV jest już dziś wykorzystywana przez wielu nadawców telewizji naziemnej, także w Polsce. Telewizja hybrydowa pozwala na uzupełnienie przekazu rozsiewczego przez treści dostarczane przez internet na skutek realizacji funkcji interaktywnych (konkursy, quizy), prezentacji dodatkowych treści multimedialnych (rozszerzone EPG z  opisami audycji, ilustracje) oraz usług wideo, takich jak możliwość zatrzymywania i wznawiania bieżącej audycji, ponowne obejrzenie  audycji, usługi telewizji na życzenie i wiele innych usług dodatkowych, niemożliwych do realizacji w tradycyjnej telewizji rozsiewczej.

Jak podkreśla ministerstwo, chodzi o standaryzację rozwiązań, które są obecnie stosowane w sposób niespójny (różne wersje HbbTV u różnych nadawców). Standard HbbTV stosowany jest w 37 krajach, w tym w większości europejskich.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania w zakresie odbiorników telewizji hybrydowej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej
Wszystko nieźle rypnie jak rozpoczną nadawanie w standardzie HEVC którego próżno szukać w odbiornikach zainstalowanych w domach - nawet tymi nabytymi w ciągu ostatnich 3-4 lat. Ci którzy bazują na naziemnym nadawaniu (jak np TVP) zaliczą nieźle spadki udziałów - zyska telewizja kablowa i satelitarna.
0 0
odpowiedź
User
Gość
Trzeba być niespełna rozumu aby kupić sobie urządzenie szpiegujące i podłączyć je do internetu. Podstawową zaletą tv rozsiewczej jest to, że przekaz idzie w jedną stronę i widzowie są niezdefiniowani. Każda próba "ulepszenia" tego jest wstępem do inwigilacji, szczególnie dotyczy to narodowych republik, które chcą wszystko wiedzieć o swoich obywatelach. Zresztą zastanawiające jest zamrażanie gospodarki przy dziennej pojedynczej ilości przypadków i odmrażanie gdy liczymy je w setkach.
0 0
odpowiedź