SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mikołaj Budzanowski, nowy szef MSP przedstawił swój plan prywatyzacji

 Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce w przyszłym roku zakończyć procesy prywatyzacji Grupy Lotos, spółek chemicznych (Puławy, Ciech i ZAK), liczy też na dokończenie sprzedaży grupy energetycznej Enea oraz finalizację kwestii przejęcia grupy Energa przez Polską Grupę Energetyczną (PGE), zapowiedział nowy minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

"W nowym programie prywatyzacji planujemy sprzedać ok. 300 spółek Skarbu Państwa, w tym część przez GPW" - powiedział Budzanowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

"W pierwszej połowie 2012 r. będzie to Polski Holding Nieruchomości" - powiedział minister.

We wrześniu MSP zapowiadało, że Polski Holding Nieruchomości (PHN), powstały m.in. na bazie spółek Intraco, Budexpo, Składnica Księgarska, Dipservice i Towarzystwo Obrotu Nieruchomościami Agro (TON Agro), który posiada nieruchomości warte 2,3 mld zł, ma zadebiutować na GPW na przełomie czwartego i pierwszego kwartału.

"W krótkim czasie chcemy sprywatyzować Lotos. Termin składania ofert końcowych upływa 20 grudnia i nie zakładamy jego przedłużenia. W zależności od ofert, będziemy go kontynuować lub zamykać" - powiedział też Budzanowski.

W czerwcu MSP wyłoniło cztery podmioty, w tym jeden warunkowo, spośród których zostanie wybrany nabywca akcji Grupy Lotos należących do Skarbu Państwa. Inwestor ma zakupić cały oferowany przez Skarb Państwa pakiet 53,19% akcji Lotosu w jednej transzy, na warunkach wypracowanych przez samą gdańską spółkę.

"Planujemy także sprywatyzować pakiet spółek chemicznych: Puławy, Ciech i ZAK. Chcemy także dokończyć prywatyzację Enei" - powiedział posłom minister.

W końcu marca br. MSP zamknęło proces sprzedaży 51% akcji spółki Enea bez rozstrzygnięcia. Jak informował wówczas resort, rozmowy z francuskim EdF nie zostały sfinalizowane ze względu na kwestię zobowiązań inwestycyjnych dotyczących Elektrowni Kozienice. Już wówczas MSP podkreślało, że sprzedaż akcji Enea może zostać wznowiona kiedy inwestycja w Kozienicach "stanie się integralną i niepodważalną częścią funkcjonowania przedsiębiorstwa Enea".

"Do rozwiązania pozostaje jeszcze problem połączenia PGE z Energą i w tej sprawie decyzja powinna znaleźć swój finał w pierwszym kwartale"

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał dzisiaj, że próba przejęcia Energi - najmniejszej państwowej grupy energetycznej, przez największą - PGE - ciągnie się od września 2010 r. i nic nie zapowiada, by miała się zakończyć do końca 2012 r. Budzanowski powiedział jednak gazecie, że chce jak najszybszego rozstrzygnięcia tej kwestii.

Dołącz do dyskusji: Mikołaj Budzanowski, nowy szef MSP przedstawił swój plan prywatyzacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl