SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Menedżerowie IT: Big Data będzie w najbliższych latach priorytetem

78 proc. polskich menedżerów IT uważa, że Big Data będzie głównym elementem strategii ich firm w ciągu najbliższych 5 lat - wynika z badania InsightExpress.

Wyniki badania pokazują, że mimo iż większość firm zbiera, przechowuje i analizuje dane, to jednak wiele z nich boryka się z problemami biznesowymi oraz technologicznymi związanymi z Big Data. Przykładowo ponad 60 proc. respondentów zgadza się z tezą, że Big Data może pomóc w podejmowaniu kluczowych decyzji oraz poprawić konkurencyjność ich firm, ale tylko jedna czwarta, zarówno w Polsce jak i na świecie, przyznaje że potrafi wydobywać strategiczne informacje z posiadanych obecnie danych.

Ponad 2/3 menedżerów IT potwierdza, że Big Data będzie strategicznym priorytetem dla ich firm w 2013 roku oraz w kolejnych pięciu latach. Najwyższe wyniki uzyskano w Argentynie (89 proc.), Chinach (86 proc.), Indiach (83 proc.), Meksyku i Polsce (po 78 proc.).

W Polsce połowa badanych uważa, że potrzebuje strategicznego planu, aby wykorzystać możliwości Big Data.

66 proc. badanych w Polsce (73 proc. na świecie) uznało, że za strategię Big Data odpowiada dział IT. Respondenci uznali jednak, że w prowadzeniu projektów Big Data uczestniczyć będą także inne działy, w tym finansowy, R&D, operacyjny, inżynierski oraz marketing i sprzedaż.

W Polsce 85 proc. menedżerów IT stwierdziło, że projekty Big Data będą miały pewien lub nawet znaczący wpływ na personel IT (przy średniej światowej wynoszącej 78 proc.).

Ponad połowa respondentów – zarówno w Polsce, jak i na świecie – uważa, że Big Data zwiększy budżety IT w ich organizacjach. Związane jest to z nakładami na nowe rozwiązania technologiczne, personel oraz niezbędną wiedzę ekspercką.

87 proc. ankietowanych w Polsce odpowiedziało, że realizacja wszystkich lub części projektów Big Data będzie wymagać skorzystania z możliwości, jakie oferuje cloud computing.

38 proc. polskich menedżerów IT szacuje, że obciążenie ich sieci w przeciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie dwukrotnie, a 27 proc. z nich uważa, że nawet trzykrotnie.

45 proc. badanych w Polsce (41 proc. na świecie) stwierdziło swoją gotowość na znaczny wzrost ruchu w sieci. 10 proc. ankietowanych w Polsce odpowiedziało, że potrzebuje lepszej polityki IT oraz bezpieczeństwa, zaś 33 proc. zadeklarowało, że potrzebuje większej przepustowości sieci.

Menedżerowie IT zwrócili uwagę na kilka przeszkód, które mogą stanąć na drodze do wdrożenia rozwiązań Big Data. W Polsce największe obawy wzbudzają bezpieczeństwo danych (27 proc.), brak budżetu (19 proc.) oraz brak personelu IT i odpowiedniej wiedzy eksperckiej (po 14 proc.). 27 proc. respondentów na świecie za główną obawę uznało konieczność zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa oraz zarządzanie ryzykiem. Zwracano przy tym uwagę na znaczny wzrost ilości przetwarzanych danych, wiele sposobów dostępu do nich oraz ewentualne problemy z zapewnieniem odpowiedniego budżetu na zabezpieczenia jako podstawowe wyzwania stojące przed projektami Big Data. Problemy z bezpieczeństwem najczęściej były wskazywane w Chinach (45 proc.), Indiach (41 proc.), USA (36 proc.) i Brazylii (33 proc.).

71 proc. polskich respondentów (na świecie 73 proc.) planuje włączyć dane dostarczane z cyfrowych czujników, urządzeń pomiarowych, kamer wideo oraz innych inteligentnych urządzeń do swoich planów Big Data. Jednocześnie tylko 16 proc. badanych w Polsce (33 proc. na świecie) ma skonkretyzowany plan wykorzystania tych nowych źródeł danych.

Polscy menedżerowie IT jako najpopularniejsze źródła danych wymienili dane bieżące (84 proc.), dane historyczne (58 proc.), dane z systemów monitoringu oraz czujników (46 proc.) oraz dane przetwarzane w czasie rzeczywistym (25 proc.). Kraje o najwyższym poziomie wykorzystania danych przetwarzanych w czasie rzeczywistym to Indie (62 proc.), USA (60 proc.) oraz Argentyna (58 proc.). 31 proc. przechowywanych danych to informacje nieustrukturyzowane, takie jak materiały wideo.

Badanie "2012-2013 Cisco Connected World Technology Report" zostało przeprowadzone na zlecenie Cisco przez InsightExpress, firmę analityczną z siedzibą w USA. Globalne badania zostały podzielone na dwie części: pierwsza skupiała się na studentach i pracownikach w wieku od 18 do 30 lat, a druga obejmowała specjalistów IT. W obu częściach ankietowano po 100 respondentów z każdego z 18 badanych krajów (USA, Kanada, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia, Rosja, Polska, Turcja, RPA, Indie, Chiny, Japonia, Korea Płd., Australia). Badanie w formie ankiety online przeprowadzono w sierpniu 2012 r.

Dołącz do dyskusji: Menedżerowie IT: Big Data będzie w najbliższych latach priorytetem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl