SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jubileusz Różewicza na antenach TVP

Z okazji 85 rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, poetów i dramaturgów, Telewizja Polska na swych antenach w dniu urodzin twórcy 9 października, wyemituje szereg spektakli, filmów dokumentalnych oraz rozmów poświęconych tej wybitnej postaci polskiej literatury.

Telewizyjna Jedynka w dniu urodzin poety 9 października o godzinie 22.45 wyemituje film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Sapiji „Różewicz we fragmentach”. Film złożony jest z ośmiu fragmentów spotkań autora z Tadeuszem Różewiczem (w Domu Pracy Twórczej w Konstancinie, nad morzem i w rodzinnym Radomsku). Różewicz opowiada o swoim życiu, spotyka przyjaciół, odczytuje na nowo swoje wiersze, oprowadza po swojej bibliotece, komentuje oglądaną przez siebie telewizję, czyta fragmenty ankiety, na którą odpowiadał 50 lat temu. Dokument jest dla widza wyjątkową okazją obcowania z postacią Wielkiego Poety w dniu jego 85-tych urodzin. Dodatkowo TVP1 planuje pod koniec listopada transmisję z wyjątkowej uroczystości „Złote Berło dla Różewicza”, którą poprowadzi w Teatrze Narodowym Kazimierz Kutz - podano w informacji TVP przesłanej do wortalu Wirtualnemedia.pl.

Z kolei TVP2 pokaże w październiku w Studiu Teatralnym Dwójki dwa spektakle: 8 października o godz. 23.10 spektakl „Moja córeczka” w reżserii Andrzeja Barańskiego oraz 15 października o godz. 23.10 inscenizację najnowszego poematu Tadeusza Różewicza w reżyserii Piotra Łazarkiewicza „Trelemorele”.

Spektakl „Moja córeczka” jest inscenizacją jednego z najlepszych utworów prozatorskich Tadeusza Różewicza. Andrzej Barański, reżyser i adaptator, przeniósł akcję utworu z lat 60. do dzisiejszej Polski. Zrealizowany filmową metodą spektakl opowiada wzruszającą i dramatyczną historię ślepej miłości ojca do córki, która z małego miasteczka wyrusza na studia do Warszawy, by nigdy już z niej nie wrócić. Zaalarmowany telefonem o chorobie córki ojciec wybiera się do stolicy, aby ją odwiedzić. Gorąca miłość do córki nie pozwala mu zrozumieć jej wyborów i decyzji oraz świata, w jakim zdecydowała się żyć. Pozostaje mu uczucie bezradności i rozpacz.
Z kolei sztuka „Trelemorele” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza opowiada o bohaterach uwikłanych we współczesne problemy show biznesu. Wielki świat płytkich i próżnych bohaterów telewizyjnych seriali miesza się z wizją nieba i reinkarnacji. „Trelemorele” to wspaniale napisana parodia, prześmiewczy absurdalny poemat w formie przypominającej scenariusz, w którym ironia miesza się z pastiszem, kabaret z melodramatem a kpina z tragiczną refleksją. Aktorski duet Jana i Marii Peszek dodaje spektaklowi powabu i gwarantuje kunszt aktorski na najwyższym poziomie.

Zaraz po spektaklu „Moja córeczka” 8 października Dwójka wyemituje o godz. 0.40 biograficzny film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Sapiji „Tadeusz Różewicz”. Film jest opowieścią o życiu i twórczości jednego z największych polskich twórców współczesnej doby - poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty i autora scenariuszy. Tadeusz Różewicz wraca wspomnieniami do dzieciństwa spędzonego w Radomsku, do wspólnych zabaw z młodszym bratem Stasiem i pierwszych prób literackich surowo ocenianych przez starszego, Janusza. Opowiada o działalności w AK-owskim podziemiu, studiach w Krakowie i „dorosłej" już twórczości, honorowanej licznymi nagrodami. Uznawszy, że po Auschwitz trzeba pisać „inaczej", stworzył nową formę zapisu, prostą i powściągliwą, bliską szorstkiemu tokowi mowy potocznej. O Różewiczu i jego poezji mówią również w filmie m.in. Czesław Miłosz, Karl Dedecius, prof. Mieczysław Porębski i Stanisław Różewicz.
Dodatkowo w Dwójce planowana są relacja z przedpremierowego uroczystego pokazu spektaklu „Trelemorele”, który odbędzie się w wigilię rocznicy urodzin poety 8 października w Teatrze Narodowym (Scena na Wierzbowej). Udział w uroczystej premierze zapowiedział sam Tadeusz Różewicz.

TVP Polonia przygotowała dla widzów 5 października o godz. 21.45 (powtórki o godz. 03.00 oraz 6 października o godz.13.35) spektakl „Pułapka” T. Różewicza w reżyserii brata poety – Stanisława Różewicza.

TVP Kultura natomiast w dniu 85 urodzin poety – 9 października proponuje widzom aż cztery filmy. Już o godz. 17.05 pokaże krótki film Stanisława Różewicza z cyklu „komedie pomyłek” - „Mąż pod łóżkiem”, który powstał na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego pod tym samym tytułem. Zaraz po nim o godz. 17.30 widzowie zobaczą film dokumentalny o Januszu Różewiczu – starszym bracie Stanisława i Tadeusza pt.: „Nasz starszy brat”. Film jest opowieścią o krótkim życiu nieznanego poety i konspiratora, o początkach jego twórczości, o więzach łączących go z braćmi. To także próba ukazania wewnętrznego i artystycznego dojrzewania Janusza Różewicza. Był otwarty na życie i ludzi, korespondował z Kazimierzem Wierzyńskim, Józefem Czechowiczem, Julianem Fryde. W czasie ostatniej wojny pracował w wywiadzie Armii Krajowej w kraju i w Niemczech. Został zamordowany przez Niemców w listopadzie 1944 roku. O godzinie 19.00 TVP Kultura wyemituje film Andrzeja Sapiji „Tadeusz Różewicz”, natomiast o godz. 20.00 w studiu TVP Kultura odbędzie się rozmowa poświęcone poecie. Dzień 85 urodzin Tadeusza Różewicza TVP Kultura zakończy emisją o godz. 21.00 „Kartoteką” z 1967 roku w reżyserii Konrada Swinarskiego z Tadeuszem Łomnickim w roli Bohatera.

Dołącz do dyskusji: Jubileusz Różewicza na antenach TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl