SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Operator satelitarny rozczarowany 4K

Eutelsat liczył, że kanały 4K doprowadzą do znaczącego wzrostu zapotrzebowania na jego usługi. Tak się jednak nie stało. Na 7 tysięcy nadawanych przez operatora satelitarnego stacji telewizyjnych, tylko 34 to kanały UHD. Kilka z nich oferują polskie platformy cyfrowe.

Cristiano Benzi z Eutelsatu zdradził podczas panelu dyskusyjnego, że tylko na pozycji satelitarnej Hot Bird (korzystają z niej również polskie platformy cyfrowe) jest nadawanych prawie 900 kanałów: 425 było w standardowej rozdzielczości (SD), 457 w wysokiej rozdzielczości (HD), a tylko 14 (2 procent) w Ultra HD. Przedstawiciel operatora satelitarnego jest jednak optymistą, bo wytwórnie filmowe i stacje telewizyjne przygotowują coraz więcej treści w 4K. Koszty takich produkcji spadają.

- W 4K jest dostępnych więcej produkcji, ale frustrujące jest dla nas, że jednocześnie nie ma więcej liczby kanałów na satelicie w tej jakości obrazu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zbudowanie ekosystemu 4K jest wyzwaniem - powiedział Benzi. Paul Gray, starszy kierownik ds. Badań w Omdii, zauważył, że rośnie liczba gospodarstw domowych z telewizorami UHD. Przytoczył badania, z których wynika, że do 2024 roku sprzedaż sprzętów UHD będzie stanowić  50 proc. wszystkich sprzedanych telewizorów w Europie Zachodniej.
 
309 usług z treściami 4K na świecie

Optymistą jest też Benjamin Schwarz, przewodniczący ds. Komunikacji w UHD Forum. Choć operatorzy kablowi i platformy satelitarne niechętnie wprowadzają do oferty kanały w jakości 4K, to liczba takich treści szybko rośnie w przypadku serwisów streamingowych. 4K mają w ofercie m.in. Netflix, Amazon Prime Video i HBO Max. - Na świecie jest ponad 430 mln subskrybentów 309 usług, które oferują 4K - skomentował. Schwarz wyjaśnił, że HDR10 oferowało 15,3 proc. operatorów płatnej telewizji i serwisów streamingowych, Hybrid Log Gamma 22,1 proc., natomiast Dolby Vision był teraz oferowany przez 10 proc. firm.

Jaka oferta w 4K?

W Polsce najtańsze telewizory z 4K kosztują około 1500 zł. Oferta tradycyjnych operatorów w tej jakości obrazu nie jest jednak zbyt szeroka. Choć Canal+ już w 2018 roku wprowadził dekoder 4K, to abonenci tej platformy cyfrowej mogą oglądać na razie tylko: Canal+ 4K Ultra HD, Museum 4K i Eleven Sports 1 4K. W czasie mundialu w 2018 roku i w czasie Euro 2020 tymczasowo był dostępny kanał TVP 4K. Konkurencyjny Polsat Box zaoferował dekoder 4K w sierpniu ub.r. Abonenci mają do dyspozycji kodowane stacje: Eleven Sports 1 4K, Insight TV UHD i niekodowane Fashion TV UHD oraz NASA TV UHD. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Tokio mogli też oglądać Eurosport 4K. W czwartek Polsat Box zdradził, że intensywnie pracuje nad poszerzeniem oferty w 4K.

W pakietach sieci kablowych poza kanałami znanymi z satelity można znaleźć jeszcze Jazz 4K, wPolsce.pl 4K, FunBox UHD i Ultra TV 4K. Znacznie więcej treści Ultra HD oferują w Polsce serwisy streamingowe: Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Polsat Box Go i Player. Ich udostępnianie drogą internetową jest bowiem tańsze aniżeli emisja satelitarna. W przyszłości w ofertach tradycyjnych operatorów stacji w 4K będzie jednak przybywać. W UHD w polskich sieciach kablowych i na platformach satelitarnych chce nadawać m.in. kanadyjski kanał przyrodniczy Love Nature.

4K ma zastąpić HD

Eutelsat już jesienią ubolewał na blogu internetowym, że nadawcy tak wolno uruchamiają emisję w 4K. W 2006 roku na polskim rynku pojawiły się kanały w wysokiej rozdzielczości (HD). Wówczas stopniowo pojawiały się wersje HD stacji w kolejnych tematykach: filmowej, sportowej, dokumentalnej, dziecięcej, muzycznej, informacyjnej i uniwersalnej. Dzisiaj większość kanałów jest nadawanych tylko w wysokiej rozdzielczości. 4K to cztery razy lepsza jakość od Full HD. Szczególnie sprawdza się w przypadku dużych telewizorów (od 50 cali), które cieszą się coraz większą popularnością.

Producenci telewizorów twierdzą, że dzisiaj mało kto kupuje sprzęt, który nie pozwala na odbiór w jakości 4K. W Polsce telewizory z rozdzielczością Ultra High Definition (4K) lub wyższą, po trzech kwartałach 2021 stanowiły ilościowo ok 72  proc. sprzedaży na polskim rynku.  W latach 2020 i 2019 było to odpowiednio 68 proc. i 62 proc. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl eksperci rynku telewizyjnego stwierdzili, że prędzej czy później 4K zastąpi HD. Nie nastąpi to jednak tak szybko jak przejście ze standardowej do wysokiej rozdzielczości kilkanaście lat temu.

Dołącz do dyskusji: Operator satelitarny rozczarowany 4K

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rycho
O ile przejście z 625 linii w analogowym PAL-u na rozdzielczość 720p czy 1080i (ze zmianą proporcji obrazu z 4:3 do 16:9) jest łatwo zauważalne to już przejście na 4K nie jest tak spektakularne. Jako widzowi wystarczy mi do pełni szczęścia "tylko" full HD 1080p.

.
0 0
odpowiedź
User
Daxx
Antena to przeżytek, teraz przez neta i ma się tv na każdym urządzeniu
0 0
odpowiedź
User
R
Ile ludzi nabrało się na 3D?
Ciekawe co będzie następne?
0 0
odpowiedź