SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak ochronić firmowy komputer przed egzekucją fiskusa

Fiskus przeprowadzając egzekucję zaległości podatkowych może dokonać zajęcia komputera. Zostawić musi jednak taki komputer, który służy do pracy wykonywanej osobiście.

Egzekucja z majątku podatnika to jeden ze środków przymusu, pozwalający na wyegzekwowanie długów podatkowych, w sytuacji, gdy wszystkie inne próby skłonienia niezdyscyplinowanego podatnika do uregulowania zaległych zobowiązań okazały się nieskuteczne. Ostatecznością w takim przypadku jest zajęcie przedmiotów składających się na majątek ruchomy. Podatnik powinien jednak pamiętać, że przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wyszczególniają przedmioty, które nie podlegają egzekucji.

Przedmioty zapewniające dłużnikowi minimum egzystencji

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podstawowym kryterium, na podstawie którego ustalona została lista rzeczy nieobjętych egzekucją na pokrycie długów, jest związek danego przedmiotu z zapewnieniem podstawowego minimum egzystencji nie tylko dla podatnika obciążonego nieuregulowanymi zobowiązaniami podatkowymi, ale również dla członków jego rodziny. Zgodnie z artykułem 8 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucji nie podlegają między innymi :
• zapasy żywności i opału, niezbędne dla zobowiązanego i będących na jego utrzymaniu członków rodziny na okres 30 dni,
• pieniądze w kwocie 760 zł,
• przedmioty niezbędne do pełnienia służby przez zobowiązanego lub do wykonywania przez niego zawodu,
• narzędzia i inne przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej wykonywanej osobiście przez zobowiązanego, z wyłączeniem środka transportu, oraz surowce niezbędne do tej pracy
na okres 7 dni.

Przedmioty traktowane jako zbytek

Z drugiej jednak strony ustawodawca wyszczególnił na kartach ustawy również spis przedmiotów, które nie mogą być traktowane jako konieczne dla zapewnienia niezbędnego minimum, co w konsekwencji skutkuje brakiem możliwości wyłączenia ich spod egzekucji majątku podatnika.  Należą do nich w szczególności dzieła sztuki, futra ze skór szlachetnych, urządzenia elektroniczne służące do odtwarzania obrazu i dźwięku, jeżeli od roku ich produkcji nie minęło więcej niż 5 lat.

Komputer do pracy jest bezpieczny

Co więcej, na liście przedmiotów traktowanych jako zbytek znalazła się również pozycja, wskazująca jednoznacznie, iż  jako przedmiot niezbędny zobowiązanemu, jak i członkom jego rodziny z zasady nie traktuje się komputerów i innych urządzeń preferencyjnych. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli  komputer jest niezbędny podatnikowi do wykonywanej przez niego osobiście pracy zarobkowej.  Może to być zarówno komputer wykorzystywany w jednoosobowej działalności gospodarczej ale także gdy prace zarobkowe są wykonywane np. w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście. 



 
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Dołącz do dyskusji: Jak ochronić firmowy komputer przed egzekucją fiskusa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl