Hakerzy tworzą fałszywe kopie YouTube
Hakerzy wykorzystują program YTFakeCreator do tworzenia fałszywych wersji serwisu YouTube. Internauci, którzy zachęceni mailowo pobierają kodek wymagany do odtwarzania na stronie filmów, w rzeczywistości instalują wirus.
Dzięki wykrytemu przez firmę Panda Security programowi o nazwie YTFakeCreator hakerzy udostępniają w sieci strony łudząco przypominające serwis YouTube i tworzą na nich swoje fałszywe profile. Następnie przesyłają spamowo maile zachęcające do obejrzenia w witrynie filmu z określonej kategorii, do którego prowadzi odpowiedni link. Po kliknięciu na odsyłacz internauta jest przekierowywany na fałszywy serwis, na którym wyświetla się komunikat o konieczności zainstalowania kodeka lub aktualizacji Adobe Flash w celu odtworzenia pliku. Jeśli użytkownik decyduje się pobrać taki element, w rzeczywistości instaluje na swoim komputerze złośliwy program - wirus, robak, trojan lub aplikację typu adware.
Duża funkcjonalność wykorzystywanego przez hakerów programu YTFakeCreator pozwala im samodzielnie opracować komunikat o błędzie, który pojawi się na fałszywej witrynie, określić, po jakim czasie będzie on prezentowany, oraz wprowadzić odsyłacz do zainfekowanego pliku, który zostanie pobrany na komputer ofiary. - Ta złośliwa aplikacja upowszechniła korzystanie z technik do infekowania użytkowników i utrudniła odróżnianie fałszywych i prawdziwych serwisów - ocenia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.
Dołącz do dyskusji: Hakerzy tworzą fałszywe kopie YouTube