SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Forbes Polska” przeprasza i prostuje artykuły „Polski Żyd oskarża”

Magazyn „Forbes Polska” (Ringier Axel Springer Polska) zamieścił przeprosiny skierowane do polskiej społeczności żydowskiej za dotyczące jej artykuły z wrześniowego numeru. Jednocześnie zamieścił sprostowanie zawartych w nich nieprawdziwych informacji.

Na okładce wrześniowego wydania „Forbes Polska” znalazł się Seweryn Aszkenazy, prezes stowarzyszenia Beit Warszawa, wraz z tytułem „Polski Żyd oskarża”. Jak informował podpis, Aszkenazy „ujawnia kulisy przejmowania pożydowskiego mienia”.

Okładka zapowiadała trzy teksty dotyczące tej sprawy: artykuł „Kadisz za milion dolarów” napisany przez dziennikarza „Forbesa” Wojciecha Surmacza we współpracy z Nissanem Tzurem, dziennikarzem śledczym „Maariv” i „The Jerusalem Post”, felieton „Żydowskie oskarżenie” Eryka Stankunowicza, I zastępcy redaktora naczelnego „Forbesa”, oraz felieton „Kim są nasi przywódcy?” Seweryna Aszkenazego.

- Moglibyśmy wziąć odszkodowania za różne rzeczy, które się mieszczą na cmentarzach. Zapłaciliby, ale my nie wiemy, czy nam za to wolno wziąć pieniądze - zastanawiał się dyrektor polskiej gminy żydowskiej. Wzięli. „Forbes” ujawnia kulisy obrotu tym majątkiem - czytamy w leadzie „Kadisza za milion dolarów”. - Jesteśmy małą żydowską społecznością w nowej, odrodzonej i wolnej Polsce. Mamy rok 2013, 70 lat minęło od piekła II wojny światowej, ale my nauczyliśmy się tak mało... o ile cokolwiek. Nasi współcześni przywódcy, niezmiennie obojętni na nasz los, wydają się zdecydowani na likwidację kruchych pozostałości po największej i kwitnącej społeczności żydowskiej na świecie - zaczął swój felieton Aszkenazy.

W serwisie internetowym „Forbes Polska” ukazały się właśnie przeprosiny za te publikacje skierowane do społeczności żydowskiej w Polsce. - Wyrażamy ubolewanie z powodu opublikowania nieuprawnionych twierdzeń o działaniu opisanych instytucji i osób na szkodę mienia i dziedzictwa społeczności żydowskiej w Polsce - stwierdza redakcja magazynu. - Przepraszamy w szczególności za publikację informacji sugerujących następujące działania: czerpanie przez wskazane w artykułach osoby korzyści prywatnych z działalności organizacji żydowskich w Polsce, sprzedaż odzyskanych cmentarzy żydowskich w Toruniu, Gliwicach i Lublinie wbrew zasadom tradycji żydowskiej oraz brak rozliczenia środków przekazanych na cele ochrony dziedzictwa żydowskiego - wylicza.

Redakcja przeprasza też za opublikowanie stwierdzenia rozdzielającego Żydów na „prawdziwych” i „nieprawdziwych” oraz stwierdzenia, że we władzach organizacji żydowskich „prawdziwych Żydów jest jak na lekarstwo”. Podkreśla, że nie było jej zamiarem wartościowanie członków społeczności żydowskiej.

Jednocześnie w serwisie znalazło się sprostowanie 15 nieprawdziwych lub nieścisłych informacji zawartych w artykule  „Kadisz za milion dolarów”. Do redakcji przesłali je Piotr Kadlčik, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Monika Krawczyk, pełnomocnik zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, oraz Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Odnośniki do przeprosin i sprostowania znajdują się na samej górze strony głównej serwisu „Forbesa”.

W sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Forbes Polska” wyniosła 27 755 egz. (według ZKDP - zobacz szczegółowe dane).

 

Dołącz do dyskusji: „Forbes Polska” przeprasza i prostuje artykuły „Polski Żyd oskarża”

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aj
Syjonistyczny Axel Springer który wydaje irlnadzkiego Forbesa przeprasza ortodoksyjnych zydów za słowa zyda reformowanego
1 0
odpowiedź
User
lana
Krupa dał du...pa.
0 0
odpowiedź
User
zulu
Żydzi nie odpuszczą. Tylko Żydzi mogą krytykować i pouczać, a nie Żydów. Krupa powinien o tym wiedzieć, a nie teraz się kajać i przepraszać.
1 0
odpowiedź