SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook inwestuje w wizję sieci sklepów Mukesha Ambaniego

Facebook za 5,7 mld USD kupił blisko 10 proc. akcji indyjskiego operatora komórkowego Jio. Amerykański gigant widzi duży potencjał w nowym modelu sprzedaży, wprowadzanym przez koncern indyjskiego miliardera Mukesha Ambaniego.

Zakup 9,99 proc. akcji Jio przez Facebooka oznacza wycenę indyjskiego operatora komórkowego na poziomie 66 mld USD w czasie, gdy świat wchodzi w recesję spowodowaną epidemią koronawirusa.

"Inwestujemy finansowo, ale przede wszystkim zobowiązujemy się do wspólnej pracy nad projektami, które otworzą szanse w handlu dla ludzi w całych Indiach" - napisał Mark Zuckerberg na swoim profilu w portalu Facebook.

Dziennik "Economic Times" zwraca uwagę, że operator komórkowy Jio i sieć sklepów Reliance Retail, należące do imperium Ambaniego, oraz komunikator komórkowy WhatsApp, należący do Facebooka, podpisały komercyjne porozumienie o wykorzystaniu platformy detalicznej JioMart.

Internetowa platforma wykorzystująca wsparcie operatora komórkowego skupi małe prywatne sklepy, nazywane "kiranami", które są obecne niemal na każdym rogu w Indiach. "Firmy będą blisko współpracować, aby zapewnić klientom dostęp do najbliższych kiran, które dostarczą produkty i usługi do ich domów za pomocą transakcji w JioMartcie oraz używając WhatsAppa" - dziennik cytuje oświadczenie koncernu Reliance Mukesha Ambaniego.

Przez JioMart Hindusi będą mogli zamówić w internecie produkty z lokalnego sklepu bez wychodzenia z domu - zamówienie ma być dostarczane przez pracowników kiran w jak najkrótszym czasie. Obecnie dostępna jest platforma w przeglądarkach internetowych w wybranych miejscach w kraju. Wkrótce zadebiutuje aplikacja na smartfony.

Dziennik zwraca uwagę, że klienci będą mogli zrobić zakupy również przez komunikator WhatsApp, który w Indiach ma 400 mln użytkowników. Oprócz tego aż 328 mln Indusów w miesiącu korzysta z Facebooka. Z kolei operator komórkowy Jio ma 388 mln subskrybentów, co daje mu jedną trzecią rynku w Indiach i jednocześnie połowę użytkowników mobilnego internetu.

Źródło rządowe "Economic Times" powiedziało dziennikowi, że urząd antymonopolowy przyjrzy się umowom między amerykańskim i indyjskim koncernem, ponieważ mogą korzystać z niezgodnej z prawem przewagi nad Google, Amazonem lub indyjskimi startupami.

Opiniotwórczy miesięcznik "Caravan" w ostatnich latach opublikował serię śledztw, wskazując na preferencyjne traktowanie koncernu Mukesha Ambaniego przez rząd premiera Modiego. "Indian Express" cytuje Ambaniego, który stwierdził, że synergia między Facebookiem i Jio pomoże zrealizować marzenie premiera Modiego o "misji cyfrowej Indii".

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się "Economic Times", współpraca koncernów wzbudza wątpliwości co do tzw. neutralności internetu i potencjalnego faworyzowania portalu społecznościowego Facebook i komunikatora WhatsApp w sieci komórkowej Jio. Firma odrzuciła te zarzuty.

Transakcja przychodzi w dobrym momencie dla koncernu Reliance, który przez dekady skupiał się na przemyśle petrochemicznym, a dopiero kilka lat temu postawił na telekomunikację. Spadające ceny ropy mogły utopić ambitne plany Ambaniego, który dzięki dopływowi gotówki stał się ponownie najbogatszym człowiekiem Azji z majątkiem szacowanym na 49,2 mld USD.

To druga największa inwestycja Facebooka

Wydanie 5,7 mld dolarów na 9,99 proc. udziałów Jio Platforms jest największym przejęciem Facebooka od lutego 2014 roku, kiedy firma Marka Zuckerberga za 19 mld dolarów kupiła komunikator WhatsApp.

W czwartym kwartale ub.r. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 25 proc. do 21,08 mld dolarów oraz zysku netto z 6,88 do 7,35 mld dolarów. Ponad 98 proc. wpływów firmy pochodziło z reklam.

W drugiej połowie lutego związku z koronawirusem Facebook zanotował zwiększony ruch na swoich platformach w krajach objętych tą epidemią. Przyznał jednak, że nie przełożyło się to na wzrost przychodów reklamowych.

Według firmy analitycznej Cowen & Co ocenia, że wskutek recesji gospodarczej wywołanej przez epidemię wartość amerykańskiego rynku reklamowego zmaleje o 17 proc., a wpływy Facebooka i Google mogą zmaleć o 44 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Facebook inwestuje w wizję sieci sklepów Mukesha Ambaniego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Indus
Nawet ciekawy ten artykuł o Indusach. ;)
0 0
odpowiedź
User
zxc
Gdyby mi zapłacono nawet 1 mln USD to bym nigdy nie założył konta na FB bo nie jestem społecznym idiotą.
0 0
odpowiedź