SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Europejczycy przeciwni energii nuklearnej

Ponad połowa (55%) obywateli Unii Europejskiej jest przeciwna wytwarzaniu energii nuklearnej.

Odsetek jej zwolenników wśród mieszkańców Wspólnoty wynosi natomiast 37%. W Polsce ponad jedna czwarta respondentów nie ma nic przeciwko energii jądrowej (26%), zaś dwie trzecie jest jej przeciwnikami (66%) - wynika z badania Eurobarometr przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social, będący jednym z sektorów międzynarodowej grupy badawczej TNS, do której należy także polska firma TNS OBOP.

Wyniki badania Eurobarometr wskazują, że poparcie i sprzeciw wobec energii nuklearnej nie są jednolite we wszystkich państwach członkowskich Wspólnoty. Prawie dwie trzecie Szwedów i Węgrów (odpowiednio 64% i 65%) popiera tą formę energii. Prawie 9 na 10 Greków i Austriaków jest przeciwko (odpowiednio 86 i 88%). Co ciekawe, ponad połowa (57%) oponentów tego rodzaju energii deklaruje, że nie zmieniłoby zdania nawet gdyby rozwiązano problemy związane z odpadami radioaktywnymi.

Z badania Eurobarometr wynika ponadto, że co czwarty Europejczyk (25%) czuje się dobrze poinformowany na temat odpadów radioaktywnych. Zdaniem zdecydowanej większości (79%) wszelkie odpady radioaktywne stanowią zagrożenie. Wart zauważenia jest jednak fakt, że osoby posiadające większą wiedzę na ten temat, widzą w nich mniejsze zagrożenie.

Zdecydowana większość obywateli UE (92%) jest przekonana o konieczności rozwiązania problemu rosnącej ilości odpadów, a nie zostawiania go przyszłym pokoleniom. W Polsce odsetek zwolenników takiego rozwiązania jest nieco wyższy i wynosi 94%.

Zdaniem Europejczyków godnymi ich zaufania źródłami informacji na temat odpadów radioaktywnych są niezależne organizacje. Do najlepszych są zaliczane proekologiczne instytucje pozarządowe (39% wskazań) oraz niezależni naukowcy (38%). Dla porównania, o wiele mniejszym zaufaniem Europejczycy darzą agencje rządowe odpowiedzialne za odpady radioaktywne (26%), rządy poszczególnych krajów (19%) oraz Unię Europejską (14%). W Polsce zaufanie do organizacji pozarządowych - w kwestii odpadów radioaktywnych - deklaruje 37% respondentów, a do naukowców 29%. Polskiemu rządowi zawierza tylko 7% obywateli naszego kraju, a zaufanie do władz unijnych w kwestii odpadów radioaktywnych deklaruje 13% Polaków.

Prawie wszyscy obywatele UE dostrzegają konieczność określenia przez państwa członkowskie kalendarium i strategii zarządzania odpadami radioaktywnymi, których realizacja byłaby następnie nadzorowana przez władze unijne. Polacy również są zdecydowanymi zwolennikami takiego rozwiązania. Popiera je aż 94% obywateli naszego kraju.

"Z badania Eurobarometr wyraźnie wynika, że Europejczycy są bardzo zainteresowani losami odpadów radioaktywnych i energii nuklearnej. Domagają się szybkiego i skutecznego rozwiązania tego problemu, który pozostawiony sam sobie może w przyszłości spowodować wiele negatywnych następstw. Warto jednak zauważyć, że różnice zdań wobec energii nuklearnej w poszczególnych krajach UE są znaczne. Może to skutkować dużymi trudnościami w wypracowaniu wspólnego stanowiska" - wyjaśnia Teresa Szczurowska z TNS OBOP - koordynator polskiej części badań.

Badanie zostało przeprowadzone metodą face-to-face w okresie od 9 maja do 14 czerwca 2005 r. na próbie 30 348 osób z 25 krajów UE.

Dołącz do dyskusji: Europejczycy przeciwni energii nuklearnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl