SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiany w Euronews. Właściciel stacji powiązany z Orbánem

Guillaume Dubois nie kieruje już kanałem Euronews. Powiązany z premierem Węgier Viktorem Orbánem właściciel stacji zdecydował, że teraz jej dyrektorem generalnym będzie Claus Strunz. To były redaktor naczelny „Bilda”, który słynie z antyimigranckich wpisów w internecie. Pracownicy Euronews mają być zaniepokojeni tą nominacją. 

W 2022 roku fundusz Alpac Capital przejął nadający w 13 językach i docierający do 145 mln ludzi na całym świecie kanał Euronews. Firma ma biura w Lizbonie, Dubaju i Budapeszcie. Według mediów, ma być powiązana finansowo i towarzysko z premierem Węgier Viktorem Orbánem oraz jego najbliższym otoczeniem. Portal Gazeta.pl na początku roku donosił, że firma prowadzi rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością na temat stworzenia na naszym rynku konserwatywnego kanału telewizyjnego.

Nowy szef Euronews uchodzi za zwolennika skrajnej prawicy

Teraz kanałem Euronews pokieruje Strunz, który był redaktorem naczelnym „Bilda” i członkiem rady redakcyjnej konserwatywnego dziennika „Die Welt”. Portal Politico pisze, że po objęciu nowego stanowiska obiecał, że nie będzie przyjmował rozkazów politycznych od Orbána i naciskał na dziennikarzy. W redakcji kanału informacyjnego nie brakuje jednak obaw związanych z nowym dyrektorem generalnym.  Dziennikarze stacji w anonimowych wypowiedziach obawiają się, że linia redakcyjna zmieni się. Świadczyć mają o tym proizraelskie i antyimigranckie wpisy Strunza w mediach społecznościowych.

- Wypowiedzi Strunza na Twitterze są niepokojące. Nie takich wpisów można byłoby spodziewać się po szefie Euronews. Zwłaszcza przyklaskiwania wynikom skrajnie prawicowej partii Alternative für Deutschland i nazywanie ich oznaką funkcjonującej demokracji – powiedział Alexis Caraco, przedstawiciel Euronews z biura w Lyonie. - Ale po dwugodzinnym spotkaniu z nowym szefem w czwartek czujemy się spokojniejsi. Publicznie zobowiązał się do obrony niezależnego dziennikarstwa. Pożyjemy i zobaczymy – dodał, cytowany przez Politico.  

W 2022 roku Euronews odnotował 15 mln euro straty przy przychodach w wysokości 44 mln euro. Firma zdecydowała się na zwolnienie blisko 200 osób m.in. w Lyonie. Planuje też sprzedać tamtejszą siedzibę.  W zamian planowane jest otwarcie centralnego newsroomu w Brukseli. Kanał będzie też utrzymywać działalność biur w Berlinie, Madrycie, Londynie, Lizbonie i Rzymie.

Komisja Europejska, która częściowo finansuje Euronews, poinformowała o zatrudnieniu zewnętrznego konsultanta do monitoringu Euronews. Jak dotąd miały nie pojawiać się żadne problemy ze stacją. Jej prezesem i nowym właścicielem jest Pedro Vargas David. Jego ojciec Mario David to były eurodeputowany, który już na początku lat 90. zaprzyjaźnił się z obecnym premierem Węgier. Przez wiele lat bronił partię Fidesz przez krytyką wewnątrz Europejskiej Partii Ludowej. Portugalski fundusz inwestycyjny jest zasilany przez kapitał węgierskich firm. W 2016 roku Orbán nazwał publicznie Mario Davida przyjacielem. Portugalski polityk towarzyszył mu w podróżach zagranicznych.

Węgierska firma przejmie TVN?

Latem br. „Financial Times” poinformował, że Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż aktywów, w tym grupy TVN. Firma miałaby się skupić na rynku streamingowym i poprawić sytuację finansową przed dalszymi spadkami telewizji linearnej. Ostatnio „Newsweek” podał, że inwestycją są zainteresowane czeski koncern PPF oraz holding węgierskiego miliardera Józsefa Vidy. To węgierski bankier i ekonomista, blisko związany z przyjacielem z dzieciństwa premiera Viktora Orbána, Lőrincem Mészárosem.

Kanały TV2 Média Group były krytykowane przez opozycję za sprzyjanie szefowi rządu. Na przykład chwalenie jego korzystnego zdjęcia w mediach społecznościowych. „Newsweek” cytował anonimowe wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, że do transakcji może zachęcać Węgrów były premier Mateusz Morawiecki.

Na publikację zareagowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Europosłowie Krzysztof Brejza i Łukasz Kohut wystosowali zapytanie do Komisji Europejskiej. - Czy Komisja monitoruje sytuację dotyczącą wolności mediów? Czy Komisja zareaguje szybko i wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia, aby zapobiec naruszeniom wolności mediów przez reżim Orbána? – dociekali w piśmie do Brukseli.

Czy TV2 Média Group rozważa inwestycję w TVN lub inny polski kanał telewizyjny? - Jeśli chodzi o TVN, to czytamy prasę, ale nie mamy informacji czy ta firma w ogóle jest na sprzedaż. To po prostu spekulacje prasoweodpowiedziało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe węgierskiej firmy.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w Euronews. Właściciel stacji powiązany z Orbánem

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gucio
Jeśli powiązany z Orbanem, to tez z Rosją, niestety.
16 24
odpowiedź
User
Andrzej
Dlaczego politykom po kilku latach na urzędzie zaczyna uderzać sodówka? Uważają się za jakichś mitycznych mężów stanu, których nieomylne decyzje mają rzekomo poprowadzić naród ku krainie wiecznej szczęśliwości. Ich wybujałe ego dawno przekroczyło skalę zdrowego rozsądku. Dlatego też aby sprowadzić ich z powrotem na ziemię przydałoby się wprowadzić kadencyjność w Sejmie i Senacie. Dwie kadencje i do widzenia. Czas najwyższy przewietrzyć te mury. Nie może być tak, że siedzą tam leśne dziadki i babki po 30 lat...
23 5
odpowiedź
User
Leoo
Hej,jakiś czas temu nastąpiła zmiana władzy w Polsce ,jest szansa na urochomienie Euronews PL ?
8 4
odpowiedź