SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dla kogo becikowe? Nie dla bogatych

Radość świeżo upieczonych rodziców nie trwała zbyt długo. Wprowadzony ustawą z 2005 r. zasiłek z tytułu urodzenia dziecka do tej pory przysługiwał wszystkim rodzinom. Od 1 stycznia 2013 r. otrzymają go już tylko te o z góry określonym, maksymalnym dochodzie.

 Kluczowe kryterium – dochód rodziny

Prawo do jednorazowej zapomogi zwanej „becikowym”, w wysokości 1.000 zł, przysługuje z tytułu urodzenia się dziecka lub objęcia nad dzieckiem opieki. Ubiegać się o becikowe może zatem rodzic dziecka, a także jego opiekun prawny lub faktyczny.

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do becikowego uzależnione zostało jednak od spełnienia kryterium dochodowego wnioskodawców. Wynosi ono 1.922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Rodzina, której dochód na osobę nie przekracza tej kwoty może otrzymać taki zasiłek. Przy obliczaniu i weryfikacji dochodów należy uwzględnić dochody rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku.
 
Pamiętajmy jednak, że nie do wszystkich rodzin stosowane są nowe przepisy. Decydujący jest tu moment urodzenia dziecka. Jeżeli przyszło ono na świat przed dniem 1 stycznia 2013 r. - becikowe zostanie przyznane na starych zasadach.

Niezbędne formalności

Wniosek o wypłatę becikowego należy złożyć do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. By skutecznie ubiegać się o wypłatę, należy tego dokonać w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo  przysposobionego  – wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobieniem, jednak nie później niż do ukończenia przez nie 18 lat.

Becikowe wypłaca się na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt, że matka przynajmniej od 10 tygodnia ciąży przebywała pod opieką lekarską i przynajmniej 3 razy wykonała obowiązkowe badania. Zaświadczenie musi być przedłożone na stosownym druku. Pamiętajmy, że taki

dokument niekoniecznie musi wystawić ginekolog. Może to zrobić każdy lekarz albo położna.

Prawo do zasiłku utraci ok 10% rodzin

Poza przedstawieniem zaświadczenia lekarskiego, do wniosku należy również dołączyć ksero aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu), podać jego numer PESEL oraz załączyć oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów. W przypadku gdy o becikowe ubiega się opiekun prawny dziecka – należy także załączyć ksero orzeczenia sądu ustanawiającego opiekę (oryginał do wglądu). Pamiętajmy, że becikowe nie przysługuje, gdy członek rodziny posiada za granicą prawo do świadczenia z tytułu urodzenia dziecka.

Według obliczeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dzięki odebraniu zamożniejszym rodzicom prawa do becikowego, budżet państwa zaoszczędzi ok. 38 milionów złotych. Prawo do jednorazowego zasiłku utraci aż 10% rodzin.



Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Dołącz do dyskusji: Dla kogo becikowe? Nie dla bogatych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl