SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Baza danych pasażerów brytyjskich statków dostępna w internecie

Britain National Archives udostępniły w internecie bazę wszystkich pasażerów opuszczających brytyjskie porty w latach 1890-1960.

Wszyscy ci, którzy szukają swoich przodków przeglądając sieć mają kolejny powód do zadowolenia. W środę opublikowano w internecie listy pasażerów statków wypływających z brytyjskich portów w kierunku nowych lądów.

Udostępnione przez Britain National Archives wykaz pasażerów pozwala przejrzeć listy wszystkich rejsów transoceanicznych wykonanych przez 30 milionów osób od 1890 do 1950 roku, w tym listę pasażerów Titanica.

“Mamy nadzieję, że ta internetowa baza danych będzie dla wszystkich historyków niezwykle wartościowym źródłem wiedzy” powiedział Dan Jones, szef rozwoju National Archive.

Wiele spośród wypływających z brytyjskich portów osób to byli żydowscy emigranci uciekający przed prześladowaniem z kontynentalnej Europy, zatrzymujący się w Wielkiej Brytanii jedynie na chwilę, oczekując na tani rejs za ocean. W okresie, z którego udostępniono dane wielu Brytyjczyków do emigracji popychały czynniki ekonomiczne. Między 1890 a 1914 rokiem około 125 tysięcy osób emigrowało rocznie do Stanów Zjednoczonych, 50 tysięcy do Kanady i 25 tysięcy do Australii. Na stronie dostępne są rejsy na wszystkie kontynenty, w tym do Ameryki Południowej, Afryki Zachodniej czy wszystkich części Azji.

W tej chwili można przeszukiwać jedynie okres od 1890 do 1899 roku, kolejne dekady umieszczane będą systematycznie przez następne kilka miesięcy.

Listy poza wersją online dostępne są również w biurze archiwów w Kew, w południowo-zachodnim Londynie. Zdarza się, że indeks zawiera jedynie informację, że ktoś wypłynął z danego portu, ale nie jest podane kto, co może uniemożliwić odnalezienie poszukiwanej osoby. Baza zawiera listy pasażerów również w ich oryginalnym wyglądzie. Niektóre są pisane maszynowo, inne ręcznie, jedne zawierają wiele detali, a inne jedynie zawód, adres i port docelowy.

Baza danych dostępna jest na komercyjnej stronie findmypast.com.

Dołącz do dyskusji: Baza danych pasażerów brytyjskich statków dostępna w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl