622 tys. kary za zmowę na rynku budowlanym
Karę o wysokości 622 tysięcy złotych nałożył Prezes UOKiK na inicjatora nielegalnego porozumienia na rynku budowlanym. Bezprawna praktyka trwała kilka miesięcy.
Postępowanie antymonopolowe zostało wszczęte w grudniu 2006 roku. W jego toku Prezes Urzędu stwierdził, że nielegalne porozumienie zawarła spółka Röben Ceramika Budowlana z dwudziestoma przedsiębiorcami sprzedającymi materiały budowlane.
Jak ustalił UOKiK, inicjatorem zakazanego prawem porozumienia był producent dachówek ceramicznych Röben. Z materiałów zgromadzonych w postępowaniu wynika, że spółka ustaliła z dwudziestoma odbiorcami hurtowymi warunki promocji na dachówkę Röben miedziana. W zamian za sprzedaż produktu w określonej cenie - 27,49 zł za m2 - dystrybutorzy otrzymywali rabat do 40 proc. Promocja miała obowiązywać od lipca do końca września 2005 roku lub do wyczerpania zapasów. Jednocześnie spółka w przesłanej propozycji zwróciła się do hurtowników o akceptację warunków w niej zawartych. Brak zgody na udział w promocji lub sprzedaż w innej niż ustalona cenie mógł skutkować wstrzymaniem dostawy.
Zdaniem Prezesa UOKiK zawarte porozumienie w rzeczywistości oznaczało ustalenie sztywnej ceny detalicznej dachówki. W rzeczywistości koszty zawartego niezgodnie z prawem porozumienia ponieśli wszyscy uczestnicy rynku. Sprzedawcy zostali pozbawieni zdolności do kształtowania cen sprzedawanych produktów, a konsumenci wyboru najtańszego produktu.
Za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą sankcje finansowe - sięgające 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Na inicjatora niedozwolonego porozumienia - spółkę Röben - Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości 622 tys. zł. Jednocześnie organ antymonopolowy po przeanalizowaniu materiału dowodowego odstąpił od ukarania dystrybutorów.
Poniżej lista uczestników porozumienia:
Centrum Klinkieru i Ceramiki ANDBUD z Krakowa,
BIS z Rzeszowa,
Przedsiębiorstwo Ceramiczne BIEGONICE SKŁADY z Nowego Sącza,
Budowlane Centrum Dystrybucji z Zielonej Góry,
Budman Ceramika Budowlana z Gliwic,
Przedsiębiorstwo Handlowe CEGPOL z Bydgoszczy,
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe FAL-BUD z Olsztyna,
Melle Polska z Krakowa,
MADACH z Zielonej Góry,
Polmarket z Reńskiej Wsi,
Firma Podwyszyński z Krakowa,
Saint-Gobain Dystrybucja Budowlana z Wrocławia,
WA.SZ. DACH Hurtownia Pokryć Dachowych z Poznania,
Materiały Budowlane Wesołek z Chociczy Wlkp.,
Materiały Budowlane Stępińska z Wrocławia,
BARTYLA Materiały Budowlane i Pokrycia Dachowe z Chudoby,
Zakład Remontowo-Budowlany BLACH-DEK z Wolsztyna,
Przedsiębiorstwo Handlowo-Budowlane TYLIŃSKI z Leszna,
Centrum Klinkieru Krzysztof Sklorz z Katowic,
TINA z Gniezna.
Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak wyjaśnił Röben w oświadczeniu przesłanym w środę popołudniu, "założeniem promocji była popularyzacja naturalnej ceramiki budowlanej".
Spółka poinformowała, że w 2005 r. w swojej ofercie miała dwa typy dachówek - łącznie w 13 różnych kolorach, ale promocją został objęty tylko jeden kolor (miedziany).
"W ramach promocji wszyscy dealerzy firmy Röben kupowali dachówkę objętą promocją w cenie promocyjnej, bez względu na fakt zadeklarowania bądź nie swego udziału w akcji promocyjnej. Również w założeniach propozycja sprzedaży promocyjnej nie miała charakteru porozumienia - jak sugeruje to decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - lecz stanowiła jednorazową akcję marketingową sztandarowego (w tym czasie) produktu firmy. Tego typu promocje stanowią częstą praktykę występującą w obrocie materiałami budowlanymi" - czytamy w oświadczeniu producenta.
"Röben uzasadni szczegółowo swoje stanowisko w odwołaniu od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która właśnie jest przygotowywana. Termin złożenia odwołania upływa 19 lipca" - poinformowała spółka.
Dołącz do dyskusji: 622 tys. kary za zmowę na rynku budowlanym